“Toprak yapısı kaygan ve ovalık bölgeler yerleşime açılmamalı”

“Deprem kuşağında yer alan bir ülke olarak, deprem riski altında bulunduğumuz ve saniyelerle sınırlı bir sürede büyük kayıplar yaşanabildiği asla unutulmamalıdır. Afetlerde, bireyler ve tüm kurumlar el ele ve müthiş bir iş bölümü içinde çalışmalıdırlar.”

Güncel 28.11.2014, 00:06 27.11.2014, 23:48
2832
“Toprak yapısı kaygan ve ovalık bölgeler yerleşime açılmamalı”
Çorum Sağlık Müdürlüğünce, Afet Eğitimi ve Hazırlık Günü kapsamında, Sivil Savunma Uzmanı Hüseyin Güler tarafından verilen, İl Sağlık Müdür Yardımcıları Dr. Funda Karan, Fatih Mehmet Ünal, şube müdürleri ve 75 personelin katıldığı “Afet ve Afetlerde Alınacak Önlemler” konulu eğitim gerçekleştirildi.

Eğitim sırasında, Kuzey Anadolu fay hattının Çorum merkeze 50 kilometre uzaktan geçtiği hatırlatılarak, Kargı, Dodurga, İskilip, Laçin, Mecitözü, Oğuzlar ve Osmancık ilçelerinin 1. derece, Çorum Merkez, Bayat ve Ortaköy’ün 2. derece, Alaca, Boğazkale, Sungurlu ve Uğurludağ’ın ise 3. derece deprem kuşağında bulunduğu ifade edildi.

DEPREM KUŞAĞINDA YER ALAN ÜLKE
Sağlık Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Hüseyin Güler, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Deprem, sel, heyelan, çığ gibi yüzlerce afet yaşayan dünyamızda, doğal ve insan kaynaklı afetlerin sayısında, son yıllarda önemli bir artış görülmektedir. Dünya ölçeğinde yaşanan afetlerden maalesef ülkemiz de payını almakta, can ve mal kaybı ile birlikte, sosyal, kültürel ve ekonomik kayıplar da beraberinde gelmektedir.

Çağımız bilgi ve internet çağı olarak kabul edilse de, afetler konusunda hala büyük bilgi eksiklerinin olduğu, hazırlık, eğitim ve bilinçlenme konularında yeterince gelişme sağlanamadığı bir gerçektir.

Deprem kuşağında yer alan bir ülke olarak, deprem riski altında bulunduğumuz ve saniyelerle sınırlı bir sürede büyük kayıplar yaşandığı asla unutulmamalıdır. Afetlerde, bireyler ve tüm kurumlar el ele ve müthiş bir iş bölümü içinde çalışmalıdırlar.

Bu nedenle; Afetlerin zararını en aza indirmek, önlem alma ve zarar azaltma bilincini yerleştirmek zorundayız.”

TEKNONİK DEPREMLER
“Depremler, yer kabuğu içindeki levha ve levhacıkların hareketleri sonucunda oluşur. Bu hareketler, çok uzaklara kadar yayılan deprem dalgalarını oluşturur. Dünya’da oluşan depremlerin %90’ı tektonik depremlerdir. Türkiye’de olan depremlerin ise hemen hemen tamamı tektonik depremlerdir. Türkiye yer yüzünün en aktif deprem kuşaklarından birisi olan Akdeniz Alp–Himalaya deprem kuşağı içerisindedir.”

DEPREM ÖNCESİ ÖNLEMLER
“Yerleşim bölgelerini titizlikle belirlemeliyiz. Kaygan ve ovalık bölgeleri iskâna açmamalıyız. Evimizi gevşek toprağa sahip meyilli yerlere, dik yarların yakınına, dik boğaz ve vadilerin içine, çok kar yağan ve çığ gelen yamaçlara yapmamalıyız.

Yapılarımız deprem etkilerine karşı dayanıklı olmalı. Mevcut binaların dayanıklılığı artırılmalı. Sigorta sistemine dahil olunmalı.

Aile bireylerimiz ile iletişimi nasıl sağlayacağımızı ve eve ulaşamayacağımız durumlar için alternatif buluşma yerlerini planlamalıyız.

Depremin gece meydana gelebileceğini düşünerek, yatağımızı pencerenin önünden ve eşyaların dökülebileceği yerlerden uzak yerleştirmeliyiz.”

DEPREM SIRASINDA YAPILACAKLAR
“Sakin olun ve sarsıntı dalgalarının ritmini takip edin. Düşen eşyalardan kendinizi sakının. Çömelin, kapanın, tutunun. Güvenli bir yer bulup çömelin.

Paniklemeyin, çığlık atmayın ve koşmayın. Merdivenlere ve çıkışlara koşmayın. Balkon ve pencerelere çıkmayın. Balkon ve pencerelerden atlamayın. Asansör kullanmayın.”

DEPREM SONRASI…
“Ocağı, sobayı söndürünüz, elektrikle çalışan aletler varsa kapatınız. Elektrik sigortalarını kapatınız ve sökünüz. Tüp, doğalgaz ve su vanalarını kapatınız. Bulunduğunuz binayı soğukkanlılıkla terk ediniz Binayı terk ederken asansörü kullanmayınız

Duvar diplerinde, uçurum kenarlarında ve dik kayaların yakınında durmayınız. Elektrik hatlarından ve direklerinden uzak durunuz. Hasarı az da olsa, yetkililer izin vermedikçe evinize girmeyiniz. Acil durum olmadıkça telefonunuzu kullanmayınız.

Kesinlikle deprem hakkında söylenti yaymayınız ve resmi açıklamalar dışındaki söylentilere inanmayınız. Olası bir sonraki artçı depreme karşı tedbirli olunuz.

Gerekli önlemleri alalım ve hayata tutunmak için geç kalmayalım!Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 02 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@