“Terörün artmasından üzüntü ve endişe duyuyoruz”

Son günlerde ülkemizde meydana gelen ve halen devam eden terör olayları karşısında Barolar ve avukatlar olarak üzüntülü ve endişeli olduklarını belirten Akpınar, “Özellikle vatanımızın bölünmez bütünlüğüne yönelik olan, yüzlerce insanımızın, gençlerimizin, güvenlik görevlilerimizin canına kast eden terör olayları karşısında birlikte tavır ve ortak duruş sergilemenin her zamankinden daha çok gerekli olduğuna inanıyor, oluk oluk akan kanın artık durmasını diliyor, terörü lanetliyor, şehitlerimize bir kez daha Allah’ tan rahmet diliyoruz” dedi.

Güncel 06.04.2016, 01:27 06.04.2016, 01:27
804
“Terörün artmasından üzüntü ve endişe duyuyoruz”

Çorum Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Av. Altan Akpınar, son günlerde ülkemizde meydana gelen ve halen devam eden terör olayları karşısında Barolar ve avukatlar olarak üzüntülü ve endişeli olduklarını dile getirdi.
Çorum Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Adliye önünde bir tören düzenledi. Çok sayıda avukatların hazır bulunduğu törende Atatürk Anıtı’na Baro’nun çelengi sunuldu. Çelenk sunumunun ardından ise Baro Başkanı Akpınar bir konuşma yaptı.
Konuşmasına Freud’un “Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun” sözüyle başlayan Akpınar, “Bu anlayışla çıktığımız yolda, toplumda adalet anlayışının tesisi için avukatlık mesleğine olan ihtiyacın her gün daha çok hissedildiğini görmekteyiz. Bu doğrultuda Avukatlık mesleğini yüceltmek, insan hak ve özgürlüklerinin eşiğini de yükseltmek anlamına gelmektedir” dedi.
Akpınar konuşmasında şunları söyledi:
“Hukuki ve mesleki sorunların çözümünde meslek ilkelerinden taviz vermeyen, devamlı mesleğin ve meslektaşın yanında yer alan, toplumda saygınlığı benimsenmiş, kimden gelirse gelsin haksızlık ve adaletsizlik karşısında susmayan bir meslek için; birlikte çalışmaya, mesleki dayanışmayı artırmaya daha da ihtiyacımız olan günleri yaşıyoruz.

“AVUKATLAR, HALKIN YARGI ERKİ İÇERİSİNDEKİ TEMSİLCİLERİDİR”
Avukatlar, halkın yargı erki içerisindeki temsilcileridir. Bu nedenle Baroların ve Avukatların görevi sadece mesleki kalkınma, onur ve vakarın korunması, çalışma disiplininin ve ahlakının takip edilmesi değildir. Bunların yanında temel hak ve özgürlüklerin korunması, kollanması ve geliştirilmesinde de baş aktör olmalıyız.
Baromuzun ev sahipliğinde 2-3 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen “Karadeniz Bölgesi Baro Başkanları” toplantısında ifade etmiştik, tekrar ifade etmenin zorunlu olduğunu düşünüyorum.

“TERÖRÜ LANETLİYORUZ”
Son günlerde ülkemizde meydana gelen ve halen devam eden terör olayları karşısında Barolar ve Avukatlar olarak üzüntülüyüz, endişeliyiz. Özellikle vatanımızın bölünmez bütünlüğüne yönelik olan, yüzlerce insanımızın, gençlerimizin, güvenlik görevlilerimizin canına kast eden terör olayları karşısında birlikte tavır ve ortak duruş sergilemenin her zamankinden daha çok gerekli olduğuna inanıyor, oluk oluk akan kanın artık durmasını diliyor, terörü lanetliyor, şehitlerimize bir kez daha Allah’ tan rahmet diliyoruz.

“ÇOCUK İSTİSMARLARI ADLİ ÖNLEMLERLE SONLANDIRILAMAZ”
Yine son günlerde ülkemizin gündeminden düşmeyen ve hepimizi derinden yaralayan çocuklara karşı cinsel istismar eylemlerinin sadece adli önlemlerle sonlandırılamayacağı anlaşılmıştır. Konunun ahlaki, dini, sosyolojik, eğitsel ve ekonomik boyutlarının incelenmesi gerektiği açıktır. Bu anlamda yetkililerin sorumluluklarının bilinciyle, her türlü söylem ve eylemlerine özen göstermeleri gereğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:05
Güneş 05:42
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:48
Yatsı 21:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@