“Tek adam iddiaları asılsız ve mesnetsizdir”

“Milletimiz 16 Nisan’da bir parti, bir şahıs, bir fikir, bir siyaset değil; önüne koyulan anayasa değişikliğini oylayacak, kendi geleceği hakkında bir karar verecektir” diyen Usta, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle, Türkiye’nin yönetim yapısı netleşirken, kuvvetler arasındaki ayrımın da olması gereken kulvara geleceğini söyledi. Usta, “Tek adama dayalı dikta ve otoriter bir rejim çıkacağı yönündeki iddialar, hem mevcut sistemdeki sorunları göz ardı eden, hem de yeni sistemin getirdiği denge ve denetim mekanizmalarını görmezden gelen asılsız ve mesnetsiz iddialardır. Yeni anayasayla birlikte, Cumhurbaşkanına cezai sorumluluk yüklenecektir. Böylece yürütme; yasama ve yargı karşısında hesap verebilir hâle getirilecektir” ifadelerini kullandı.

Güncel 05.03.2017, 00:37 05.03.2017, 00:53
1006
“Tek adam iddiaları asılsız ve mesnetsizdir”

Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin kanun gücünde olmayacağını ve Meclisin yasama yetkisinin güvenceye alınacağını da vurgulayan Usta, HSYK’nın yeniden yapılandırılarak yargıda kutuplaşma ve illegal oluşumların sızmasına zemin hazırlayan yapının da ortadan kaldırılacağını sözlerine ekledi.
Son olarak, referandum bahanesiyle kutuplaşmanın şiddetlenmesini doğru bulmadıklarını ve evet diyen, hayır diyen herkesin kararına hürmetkâr olduklarını belirten Usta, “Evetle Türkiye kazanacak, millet kazançlı çıkacak, Türklüğün gurur ve şuuru, İslam’ın ahlak ve fazileti yeni bir ruhla Türkiye’nin prangalarını sökecektir. “Millet için evet, devlet için evet, Cumhuriyet için evet, Türklüğün bekası için, elbette Türkiye için evet diyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

“Ülküdaşlarımız referandumda evet diyecektir”
MHP’den ihraç edilen Sinan Oğan’ın "parti tabanının referandumda ’hayır’ oyu vereceklerin bir hayli fazla olduğu" yönündeki açıklamalarıyla ilgili soru üzerine şunları kaydetti:
"MHP için ’parti tabanı’ ifadesi çok doğru bir ifade değil. Biz de taban ya da tavan yoktur, biz de dava arkadaşlığı vardır. Bunları neye dayanarak söylüyorlar biz bilmiyoruz. Belki de kendi etrafındaki insanlarda o tür görüşler olmuş olabilir. Biz de inanıyoruz ki bizim dava arkadaşlarımız güçlü bir şekilde MHP’nin görüşüne katılacaktır. Çünkü MHP Genel Merkezi olarak biz bu işi anlatacağız. Belki, ’hayır cephesi’ dediğimiz arkadaşlar biraz daha erken hareket ettiği için böyle bir algı olmuş olabilir. Ancak bundan sonra MHP Genel Merkezi, teşkilatlarımız sahaya inmiştir. Bundan sonra biz ’evet’i anlatacağız. Biz haklı taraftayız, biz doğru taraftayız. Doğru tarafta olduğumuzu anlatırsak hem Türk milleti hem de kendi ülküdaşlarımız büyük ölçüde ’evet’ diyecektir. Biz buna inanıyoruz. Ülke meselelerinde MHP Genel Merkezi ve onun lideri Devlet Bahçeli’yi hiç yanıltmadı. Tarih buna şahittir, milletimiz buna şahittir. Bunu görmek lazım. Türkiye’nin neredeyse yüzde 85’i çözüm süreci denilen o süreci desteklerken, hatta bizim içimizdeki bazı arkadaşlarımız da ‘ya bırakın adamlar bir şey yapmaya çalışıyor. Bugüne kadar silahla çözülemedi. Başka bir ortamda çözmeye çalışıyorlar, yol verelim çözsünler’ derken MHP Genel Merkezi ve onun lideri bu işin ülkeyi böleceğini ve ülkeyi çözeceğini ifade etmiş ve bunda haklı çıkmıştır. Suriye politikasında haklı çıkmıştır, ekonomi politikasında haklı çıkmıştır. Dolayısıyla bu kadar haklı çıkan lider burada da haklıdır, Biz bunu biliyoruz. Arkadaşlarımız da bunu takdir edecektir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
açık
banner303
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:35
Güneş 07:00
Öğle 12:29
İkindi 15:20
Akşam 17:48
Yatsı 19:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@