Süt, et ve sebze-meyve işleme tesislerine destek

İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer, destek verilecek sektörlere yönelik olarak Çorum’da faaliyette bulunan firmaların uzmanlarca tespit edildiğini belirterek, potansiyel yatırımcılara yönelik olarak bugün saat 10.00’da İl Koordinatörlüğü’nde bilgilendirme toplantısı düzenlendiğini bildirdi.

Güncel 04.12.2019, 23:33
597
Süt, et ve sebze-meyve işleme tesislerine destek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından, 50 Milyon Euro (320 Milyon Lira) bütçeyle IPART II kapsamında 8. başvuru çağrısına çıkıldı.

TKDK Çorum İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Bu çağrıda sadece makine-ekipman alımı ve işletmenin öz tüketimi için yenilenebilir enerji yatırımlarıyla, hizmet ve görünürlük alımlarına yüzde 40 ile 50 arasında hibe desteği verilecektir. Projesinde yapım işi yer alan başvuru sahipleri söz konusu harcamaları kendileri karşılamak şartı ile başvuru sunabileceklerdir. Yapım işi desteği içermediği için kısa tutulan çağrı takvimine göre başvurular, 2-31 Ocak 2020 tarihleri arasında İl Koordinatörlüğümüze teslim edilmelidir.

İşleme ve pazarlama başlığı altında yer alan; süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile süt toplama merkezleri, et parçalama ve işleme tesisleri ile kesimhaneler, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması tesisleri ile meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve depolanması yatırımlarını kapsayan 5 sektöre yönelik destek sağlanacaktır.

Bu çağrıda yapılan değişikliklerle, süt toplama merkezleri için herhangi bir alt ve üst kapasite limiti kalmamış iken süt işleyen işletmeler için sadece 10 ton/gün alt limit şartı aranacaktır. Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması sektöründe, daha önce sadece narenciye, plantain ve sert kabuklu meyvelerin kurutulması için destek varken bu çağrı ile birlikte yayınlanan meyve ve sebze listesindeki tüm ürünlerin kurutulması ve dondurulması da desteklenmektedir. Dondurma ve şoklama işlemleri için gerekli makine-ekipmanlar da uygun harcama olarak kabul edilecektir.

Yine bu çağrıda; süt işleme ve toplama, kesimhaneler hariç olmak üzere et işleme, meyve-sebze ve su ürünlerinin işlenmesi sektörlerinde soğutuculu araçlar desteklenecektir.

8. Çağrı kapsamında destek verilecek sektörlere yönelik olarak ilimizde faaliyette bulunan firmalar uzmanlarımızca yapılan sektör analizi çalışmalarıyla tespit edilmiştir. Tespit edilen potansiyel yatırımcılarımıza çağrıya yönelik olarak 5 Aralık 2019 Perşembe günü saat 10’da İl Koordinatörlüğümüzde bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. Bu toplantımıza tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasıyla ilgili yatırım düşünen tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum.”

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:50
Öğle 12:30
İkindi 15:30
Akşam 18:00
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@