“Sigara bireyleri olduğu kadar ülke ekonomisini de etkiliyor”

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Av. Rumi Bekiroğlu Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle mesaj yayınlayarak dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden birinin sigara kullanımı olduğunu vurguladı.

Güncel 10.02.2016, 00:24 10.02.2016, 00:25
294
“Sigara bireyleri olduğu kadar ülke ekonomisini de etkiliyor”

Sigaranın aile ekonomisine ve insan sağlığına olumsuz etkilerinin olduğuna vurgu yapan AK Parti İl Başkanı Bekiroğlu, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ile mücadele kapsamında 1987 yılından bu yana ‘9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü’ olarak anılmaktadır” dedi.
Türkiye’de milyarlarca liranın sigaraya ve bir o kadar paranın da sigaraya bağlı hastalıkların tedavisinde kullanıldığına dikkat çeken Bekiroğlu, önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımının aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlık olduğunu kaydetti.
Sigara Bırakma Günü’nün amacının sigara kullanma alışkanlığındaki insanlara sigara zararlarını hatırlatmak olduğunu söyleyen Rumi Bekiroğlu, “İnsanları sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına sebep olmak, toplumsal farkındalık oluşturmaktır. Her yıl dünya da ortalama 3 milyon kişi sigaranın sebep olduğu hastalıklar yüzünden hayatını kaybetmektedir.9 Şubat tarihi, sigaradan kurtulmak isteyen bireyler için önemli bir başlangıç olabilir. Sigara bağımlılığından kurtulma yönündeki en önemli adım kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır. Hükümetimizin sigara ile mücadele kapsamındaki çalışmalar devam etmektedir. Halkımızın da duyarlı olması da gerekmektedir” diye konuştu.
Bekiroğlu, Dünya Sigarayı Bırakma günü nedeniyle bu alışkanlığı olan herkesi sigarayı bırakmaya davet etti.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@