“Şiddete sıfır tolerans”

Sağlık Sen Basın ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hacı Nuri Lafcı, sabah saat 05.00 sıralarında hastanenin acil servisine getirilen bir hastanın yakınlarının doktor, hemşire, güvenlik görevlisi ve hastane personeline fiziksel saldırıda bulunduğunu ifade ederek saldırı sırasında özel güvenlik görevlisi Enes Bolat’ın da kolunun kırıldığını ifade etti. Koroner anjiyografi odasının kapısının kırıldığını ve tüm aletlerine zarar verildiğini anlatan Lafcı, bu insanlık dışı olayı yaşatanları kınadıklarını vurguladı.

Güncel 10.10.2017, 23:21
966
“Şiddete sıfır tolerans”

Lafcı, “Sağlıkta şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasını sağlayan yasanın çıkmasına öncülük eden sendika olarak, bu yasanın uygulanması ve şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması konusundaki çağrımızı yineliyoruz. Sağlıkta şiddeti önlemek için toplumsal bilincin artması gerekmektedir. Ancak bu dönüşüm sağlanana kadar şiddeti önleyici tedbirler almadıkça ve şiddet uygulayanlara caydırıcı cezalar verilmedikçe, yapılan çalışmalar şiddeti önlemede yetersiz kalacaktır. Milletimize çağrımız, şiddet uygulayanlara ilk tepkiyi olay anında orada bulunan vatandaşlarımızın göstererek, sağlık çalışanlarına sahip çıkmasıdır. Sağlık çalışanları bu ülkenin her coğrafyasında, her türlü zorluğa ve yoğun çalışma şartlarına karşın sağlık hizmeti vermeye çalışmaktadır.

Sağlık çalışanının hayatı devletin sorumluluğundadır, sağlık çalışanları uzun süredir kendilerini güven içinde hissetmemekte, şiddete uğrama kaygısı içinde çalışmaktadırlar. "Emeğe Saygı Şiddete Sıfır Tolerans.” Sağlık çalışanına sözlü ya da fiili şiddet uygulayan biri yargı kararları sonucunda hak ettiği cezayı almıyor. İdari olarak ne kadar tedbir alınırsa alınsın mahkemeler şiddet uygulayanın cezasını hak ettiği şekilde vermiyorsa bu vicdanları yaralayan bir durumdur.

Bilinçsizce gerçekleştirilen bu menfur saldırıların faillerine hak ettikleri cezanın verilmesi gerekmektedir.

Tek görevinin, insan sağlığı ve hayatı ile ilgili konuda fedakarca çalışan, hekiminden, hemşiresine, hasta bakıcısından, acil servisi görevlisine kadar insanlarımızın sağlığına kavuşturmak ve hayatını kurtarmak olan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına tanık olmaktayız. Sağlıkta şiddetin önlenmesi konusunda paydaş olarak öteden beri ortaya koyduğumuz önerilerimiz doğrultusunda adımlar ivedilikle atılmalıdır. Sağlık çalışanlarımızın, son günlerde, gerek tedavi olmak için hastaneye gelen hasta, gerekse de hasta yakınları tarafından maruz kaldıkları sözlü ve fiili şiddetin boyutlarının artarak devam etmesi ürkütücü ve bir o kadar da endişe vericidir.

Şiddet uygulayan kişilerin sağlık giderlerinin SGK tarafından belli bir kısmının ödenmemesi, sağlık hizmetlerinin ücretli verilmesi ve kolluk kuvvetleri nezaretinde sunulması önerisini tekrarlıyoruz.

Sağlık-Sen Çorum Şubesi olarak; Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde saldırıya uğrayan sağlık çalışanlarımıza geçmiş olsun diyor, saldırıyı ve saldırıda bulunan kişileri kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:32
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:01
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@