"Sevindiren yağışlar haftaya tekrar gelecek"

Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, “Orta Karadeniz’de bulunan Samsun, Sinop, Kastamonu, Ordu, Amasya, Tokat, Çorum İllerinde ilk 5 aylık dönemde normale göre beklenen yağışların ortalama yüzde 55’i gerçekleşti” dedi.

Güncel 28.02.2014, 23:04 28.02.2014, 23:05
625
Sevindiren yağışların haftaya tekrar geleceğini söyleyen 10. Bölge Müdürü Murat Asar, "Hafta ortasında bölgemizi etkilemeye başlayan yağışlı hava hafta sonu itibariyle bölgeyi terk edecek. Önümüzdeki hafta başına kadar parçalı çok bulutlu, hafta başından itibaren yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceğimizi, yağışların iç kesimlerde kıyıya göre daha iyi olacağını, hafta sonundan itibaren ise bölgemiz için tatmin edici seviyede yağışların görülebileceğini tahmin ediyoruz. Daha güncel ve detaylı tahminler için vatandaşlarımızın her gün öğle saatlerinde yenilenen tahminlerimizi ‘samsun.mgm.gov.tr’ sayfamızdan günlük takip etmelerini öneririz” diye konuştu.

Yeni tarım yılı yağışlarının verimli geçmediğini vurgulayan Murat Asar, “Bölgede geçen yılın aynı döneminde de yağışlar bir miktar düşük (yüzde 3,4 civarı) gerçekleşmişti. Bölgede, yine ilk 5 aylık dönem toplamında ortalama 1 ay (33 gün) yağışlı geçen gün yaşandı. Ölçüm yapılan 18 merkezin 8’inde 1 aydan daha az, 10’unda ise 1 aydan daha fazla, yağışlı geçen gün yaşandı. En fazla yağışlı gün yaşanan merkez 55 gün ile Sinop oldu. Bölgede yağışların kıyı bandında normale göre yüzde 50 ve üzerinde gerçekleşerek iç kesimlere göre daha iyi oldu. İç kesimlere gidildikçe ise yağış açığının arttığı görüldü. İlk 5 aylık dönem için Orta Karadeniz’de yağışların normalinden düşük gerçekleşmesi ‘meteorolojik kuraklığı’ ifade eder. Tarımsal kuraklık ya da hidrolojik kuraklıktan söz edilebilmesi için henüz çok erken” şeklinde konuştu.

“OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM YOK”

Türkiye’de vatandaşların ‘kuraklık’ kavramını yanlış anladığını ifade eden Murat Asar, “ ‘Kuraklık var’ denildiğinde sanki olağanüstü bir durum varmış gibi anlaşılarak vatandaşımız tedirgin oluyor. Halbuki bilinmesi gereken 3 temel kuraklık çeşidi vardır: Meteorolojik, tarımsal ve hidrolojik kuraklık. Meteorolojik kuraklık mevsim normaline göre yağış açığı demektir. Her zaman, her mevsim görülebilir ki genelde kuraklık diye bu kuraklık çeşidi anlaşılmaktadır, doğru değildir. Tarımsal kuraklık ise bitkinin suya ihtiyaç duyduğu dönemde yağışların yetersiz olmasından dolayı ortaya çıkan çeşididir ve çok sık görülmez. Kış mevsiminde yağışların yetersiz olması nedeniyle, uyuyan bitkinin suyu bulamaması tarımsal açıdan kuraklık vardır gibi anlaşılmamalıdır. Kaldı ki sulanabilir alanlarda bu kuraklığın görülme ihtimali çok zayıftır” ifadelerini kullandı.

Mevsimsel tahminler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Asar, "Tarımsal açıdan önemli olan ilkbahar yağışlarının mevsim normalleri civarında gerçekleşeceğini bekliyoruz. Bu da bitkinin en çok suya ihtiyaç duyduğu ilkbahar mevsiminde verimi olumlu yönde etkileyeceğini düşünmekteyiz" diyerek çiftçilere müjde verdi. (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
21°
parçalı bulutlu
banner133
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:11
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:57
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@