Salih Gevenci anıldı

Ankara’nın Bahçelievler semtinde 8 Ekim 1978 yılında katledilen 7 Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi öğrenciler mezarları başında anıldı.

Güncel 09.10.2014, 02:39 09.10.2014, 02:40
1539
Salih Gevenci anıldı
Ankara’nın Bahçelievler semtinde 8 Ekim 1978 yılında katledilen 7 Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi öğrenciler mezarları başında anıldı.

Saldırıda hayatını kaybeden Serdar Alten, Latif Can, Faruk Ersan, Efraim Ezgin, Hürcan Gürses, Osman Nuri Uzunlar ve Salih Gevenci için memleketlerinde anma törenleri düzenlendi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi olan Salih Gevenci de Çorum’da Hıdırlık Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Çorum Emek ve Demokrasi Platformu üyelerinin katıldığı yaklaşık 30 kişilik gurup Gevenci’yi anarak mezarına kırmızı karanfiller bıraktı.

Anma töreninde bir konuşma yapan Türkiye İşçi Partisi eski Amasya İl Başkanı Abidin Koç, Mustafa Suphi ile başlayan bağımsızlık, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin günümüzde de devam ettiğini söyledi.

Solun tüm bileşenlerinin güç birliği yapmaya davet eden Türkiye İşçi Partisi Amasya son İl Başkanı Abidin Koç açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Mustafa Suphi ile başlayan ve Behice Boran ile devam eden mücadelemiz, Mahir Çayan ile daha ileri aşamalara gitti. Deniz’lerin (Deniz Gezmiş) idamı ile toplumsal hale büründü ve İbrahim Kaypakkaya yoldaşımızla birlikte hareketimiz daha da büyüdü.

Onların mücadelesi bizim mücadelemizle devam ediyor. Bu arkadaşlar toplumsal mücadelenin öncüleri ve önderleriydi. Aşk olsun, bizden önce bu mücadeleyi vermiş olanlara. Aşk olsun, bu mücadele bayrağını bizden sonra devam ettirecek genç arkadaşlara.

Bizler, kayıplarımızın mezarları başında oturup ağlaşmayız. Çünkü bizler uhrevi şeylere inanmayız. Salih Gevenci ve mücadele arkadaşlarını anmak bizlere mutluluk verir.

Bizler bu mücadeleyi devam ettireceğiz. Bizde bu inanç, bu güven var. Solun bütün bileşenleri güç birliği yaptıkça mücadelemiz daha da büyüyecek, kitlesel bir hal alacaktır. Güç birliği yapmaktan başka bir çaremiz yoktur. Gün; bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm ve özgürlük adına verilecek mücadele günüdür. Son sözüm şudur ki; “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez.”
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@