Sağlık Müdürlüğü ile OKA protokol imzaladı

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü “Koruyucu Sağlık Hizmetlerinde İletişim ve Empatik Yaklaşım” isimli proje kapsamında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile işbirliği protokolü imzaladı.

Güncel 29.01.2019, 22:40
597
Sağlık Müdürlüğü ile OKA protokol imzaladı

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 2014-2018 yılı 10. Kalkınma Planı kapsamında sağlıkta insan gücünün, demografik gelişmeler ile uzun vadede ihtiyaç duyulacak yeni meslekler de dikkate alınarak nicelik ve nitelik olarak geliştirilmesi, Sağlık Bakanlığı 2013-2017 Stratejik Planı’nda “Birey ve topluma erişilebilir, uygun, etkili ve etkin sağlık hizmetleri sunma amacına ulaşmak için sağlık hizmetlerinin kalitesini ve güvenliğini iyileştirmek; sağlıkta insan kaynaklarının dağılımını, yetkinliğini ve motivasyonunu iyileştirmeye devam etmek ve sağlıkta insan kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak gibi hedefler belirlendiği hatırlatıldı.

Bu kapsamda kurumun kurumsal misyonunun “İnsan merkezli yaklaşımla birey ve toplum sağlığını en üst düzeyde koruyarak, sağlık sorunlarına zamanında, uygun ve etkili çözümleri sunarak, herkesin sağlığının korunup geliştirildiği sağlıklı ve mutlu bir il olmak” olduğu dile getirilen açıklamada “Bu hedeflere yönelik İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından sağlık personelinin saygınlığını arttıracak eğitim ve bilgilendirme programları düzenlenmektedir. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) açtığı teknik destek programına, “Koruyucu Sağlık Hizmetlerinde İletişim ve Empatik Yaklaşım” konulu proje ile başvuran kurumumuz destek programını almaya hak kazanmıştır. Kabul edilen projenin protokolü, OKA İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın ve İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Ömer Sobacı tarafından imzalanmıştır” denildi.

“Koruyucu Sağlık Hizmetlerinde İletişim ve Empatik Yaklaşım” isimli projenin amacına ilişkin ise şu bilgilere yer verildi. “Kurumumuzda merkez ve 13 ilçede görev yapan tüm sağlık çalışanlarımıza koruyucu sağlık hizmetlerinde etkili iletişim için gerekli olan; kendini ifade etme, dinleme, ikna ve empati kurma becerilerini kazandırmak, kişisel farkındalığı artırmak, mesajların etkin iletilmesini, iletişim kopukluklarının azaltılmasını, aynı zamanda sağlık kurumumuzun; yapısını, örgütlenişini ve sağlık hizmeti sunumunu hasta ve hasta yakını ile bir iletişim kanalı olarak geliştirmektir.”

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
kapalı
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@