Rektör Alkan öğrencilerle bir araya geldi

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, ekonomik yönden güçlü olunmadığı takdirde dünyada söz sahibi olunamayacağını söyledi.

Güncel 26.02.2016, 16:01 26.02.2016, 16:04
686
Rektör Alkan öğrencilerle bir araya geldi

Kredi Yurtlar Kurumu Osmancık Yurt Müdürlüğü tarafından organize edilen “Kariyer Günleri” etkinliğine katılan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, yüksekokul öğrencileriyle bir araya gelerek, “Yeni Dünya Düzeni, Küreselleşme ve Bilinçaltı Operasyonları” konulu bir konferans verdi.
Programa İlçe Kaymakamı Cemalettin Demircioğlu, Garnizon Komutanı İrfan Kıymaz, Belediye Başkanı Hamza Karataş, Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu Müdürü M. Tolga Çırak, Osmancık KYK Müdürü Şevket Anar, öğretim görevlileri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileriyle öğrenciler katıldılar.
Rektör Alkan, insanların her şeyin fiyatını bildiğini fakat değerinin farkında olmadığını vurguladı. Eğitim alanındaki hizmet standartlarının her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken Rektör Alkan, bunun güçlü Türkiye’nin öğrencilere sunmuş olduğu bir fırsat olduğunun altını çizdi.
Yeryüzünde çok ciddi mesajlarla algı operasyonlarının gayet güzel bir şekilde yapılmaya çalışıldığına dikkat çeken Alkan, “Konforumuz ne kadar çok artarsa artsın yapacak işlerimiz daha da azalmıyor. O kadar çok yapmamız gereken işler var ki, 'bunu ben mi yapacağım hocam, hiç bana bakmayın' deme lüksünüz yok. Evet, siz yapacaksınız. Kolay mı? Elbette çok zor. Öncelikle dünyada neler oluyor bitiyor farkına varmalıyız. Eğer bu aşamayı doğru yapmazsak, tespiti doğru koyamazsak bundan sonraki aşamalar da çok doğru olmayacaktır. Eğer bir oyunu yazan, kurgulayan, yöneten olamıyorsanız, aktör olabiliyorsunuz. Hani bir laf vardır oyun bittiği zaman şahta piyon da aynı kutuya atılır. Sadece oyunda siz üstün olduğunuzu sanırsınız. Sonuçta hepsi aynı gramajlarda plastik veya farklı bir malzemeden yapılmış parçalardır. Sadece oyunda şahın önünde duran piyona göre önceliği vardır ama o sadece oyundadır. Oyun bittiğinde elinizle sıyırıp bir kutuya atıldığı zaman hepsi eşittir ve değersizdir. Burada ne yapacağız peki; burada şunu söyleyeceğim size, parasal olarak güçlü olmadan, dünya da güçlü olamıyoruz. Bizim kültürümüzde 'yatın aşağı başka bir şey yok' diye bir şey yok. 'Hiç ölmeyecek gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için' yaklaşımını nereye koyuyorsunuz. Bundan daha anlamlı ve insanı kül ufak edecek bir şey yok. Tüm dünyanın bizim sahip olduğumuz değerlere ihtiyacı var” dedi.
İnsanların mutsuz olduğuna dikkat çeken Alkan, “Bakın her şeyin fiyatını biliyoruz fakat değerini bilmiyoruz. Kullandığımız eşyaların hepsi muhteşem ama hiçbir değeri yok, sürekli şikayet halindeyiz. Türkiye gibi inanılmaz kanaatkar bir toplumda 26 milyon kutu antidepresan satılıyor. Çünkü hiçbir şeyden mutlu olmuyoruz. Her şeyimiz var ama mutlu olmuyoruz. Gerçekten bazı şeyleri düşündüğünüz zaman öyle el yordamı ile hiçbir şey olmuyor. Ancak bazı gelişmeleri üst üste koyduğunuz zaman, öyle tesadüfen bir şeylerin ilerlemediğini görüyorsunuz. Çok ciddi bir şekilde sistematik bir takım şeyler yapılıyor. Öncelikle bize düşen bunları fark etmemiz ve ne yapıldığını, ne edildiğini görmemiz gerekiyor. Bu noktada şu sonuca varıyoruz, hamaset yapan kaybediyor. Sloganlarla artık dünyada hiçbir şey olmuyor. Bize düşen, şu anda muazzam imkanlarımız var. Gerçekten bizim sahip olduğumuz muazzam gelenek ve göreneklerimiz var. Tüm bunlar, inanın bir araya gelirse, bu millet 11. yüzyılda robotu yapmış olan bir millet. Bize düşen bu coğrafyada ilimde, fende, bilimde çok ileri noktalara gelmek. Bunları yapmakla ilgili önümüzde hiçbir engelimiz yok, tembelliğin dışında. Bize düşen oturup, dizimizi kırıp çok çalışmak. Şunu da söyleyeyim, birinci olmak eşittir rahatsızlıktır. Birincilik rahatsızlığı gerektirir. Hem rahat hem birinci olunmaz. Ancak ben kendime şu soruyu sorarım, kendim dışında kaç kişiye faydam var? Benim için kritik soru budur. Benim başarı ölçüm bu. Bize düşen, birinci olmak istiyorsak rahatsızlığı kabulleneceğiz” ifadelerini kullandı.
Program sonunda yurt müdürü Şevket Anar, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve Ömer Derindere MYO Müdürü M. Tolga Çırak’a plaket ve üzerlerinde isimlerinin yazılı olduğu 19 numaralı forma hediye etti.

Kaynak: (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@