PTT çalışanları 2015 yılı toplu sözleşme hükümlerine uyulmadığından şikayetçi

Birlik Haber-Sen İl Başkanı Recep Kaya, 2016 yılında büyük imtihanlardan geçildiğini ve 15 Temmuz'da bir dönüm noktası yaşandığını kaydederek, hain FETÖ kalkışmasıyla amaçlarına ulaşamayanların, canlı bombalarla, faiz ve döviz lobileriyle, suikastlarla birliği, beraberliği bozmak için yeni hileler denediklerini anlattı.

Güncel 29.12.2016, 19:51 29.12.2016, 19:51
1159
PTT çalışanları 2015 yılı toplu sözleşme hükümlerine uyulmadığından şikayetçi

Sorumlu sendikacılığın gereği olarak 2016 yılında birçok badire atlatan ülkenin selameti için kamu görevlileri olarak sıkıntılarını dillendirmediklerini ve adeta yutkunduklarını belirten Kaya, şuan bütün kamu görevlilerinin en büyük sıkıntısının 2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşmede mutabakata varılan maddelerin yürürlüğe konulmaması olduğunu söyledi.

PTT Başmüdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasında 2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşmede dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile imzalanan Toplu Sözleşme mutabakatından hayata geçirilmeyen ve sıkıntısını çalışanlar olarak yaşadıkları taleplerini bir an önce hayatı geçirilmesini istediklerini söyleyen Recep Kaya, taleplerini şöyle sıraladı:

“PTT çalışanlarının en büyük sorunu, izinlerinin bir sonraki yıla devredilmeyişidir. Yani iş yoğunluğundan ve eleman eksikliğinden dolayı izne çıkamayan PTT çalışanı 2016 yılının iznini, 2017 yılında kullanamıyor. Durumun düzeltilmesiyle ilgili kanun çıkarılmalıdır.

2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşme metninin 12,maddesinde baş dağıtıcı ve dağıtıcıların emeklilik yaşlarının 55'ten 60'a çıkarılması konusunda dönemin bakanıyla mutabakata vardık fakat bu kazanımımızla ilgili maalesef kanuni düzenleme yapılmamış ve hayata geçirilmemiştir.

KİT'lerde görev yapan kamu görevlilerinin ücret grupları yapılan toplantılarda ve görüşmeler sonucu 5 gruptan 3 gruba indirilmesi hususunda mutabık kalınmış fakat bu konuda da kanuni düzenleme yapılmamış çalışanlar beklenti içerisinde bırakılmıştır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Dağıtıcılara yıpranma hakkının verilmesi için PTT A.Ş. ve sendikamız mutabık kalmış fakat bununla ilgili kanun düzenlemesi yapılmamıştır. Biran önce dağıtıcı arkadaşlarımıza yıpranma hakkı verilmesi için kanuni düzenleme yapılmasını bekliyoruz.

Sözleşmeli personellerin kazançları brüt ücret üzerinden gelir vergisine tabi olurken 657'ye tabi memurlar ise net ellerine geçen maaş üzerinden gelir vergisine tabi edilmektedir. Bu durum sonucunda Sözleşmeli Personeller yılın üçüncü ayından itibaren %20 vergi dilimine girmekte, 7. aydan itibaren ise %27 vergi dilimine girmektedir.   Yıl içerisinde ne kadar maaş zammı alırlarsa alsınlar yılsonunda % 12 zarara uğramaktadırlar. Bu durum iş yükü altında ezilen sözleşmeli memurları maddi olarak da daha fazla mağdur olmalarına neden olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için bütün yetkililerden ve siz değerli basın mensuplarından destek bekliyoruz.

6 - İllerdeki çalışanlarımızın servisleri tasarruf tedbiri adı altında kaldırılmakta. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez bir durumdur. Bu durumun biran önce düzeltilmesi gerekmektedir.

7- PTT A.Ş. yok olmak üzere olan bir kurum iken son on yılda rekorları alt üst ederek ciddi oranlarda kar eden bir kurum haline gelmiştir. Bununla beraber artan iş hacmi ve gelişen teknoloji sonucunda personel sayıları yetersiz hale gelmiştir. Artık çalışanlar büyük baskı altında kalmaktadırlar. PTT'nin daha iyi seviyeye gelmesi ve halka daha iyi hizmet verebilmesi için acilen personel eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir.

PTT A.Ş.' de tüm kademelerde çalışanların unvan yükselme sınavlarına girebilmesi sağlanmalıdır. Şuan ki mevcut durum iş barışını ve kariyer planlamasına engel teşkil etmektedir.

Dağıtıcı personelin de kariyer planlamasına dahil edilmesi gerekmektedir. 4 yıllık lisans mezunu dağıtıcılarında unvan yükselme sınavlarına girmesinin önü açılmalıdır.

PTT A.Ş.'de daha önce denenmiş olan vardiyalı çalışma sistemi yeniden uygulamaya konmuştur. Denenip de başarısız olan bir sistemin yeniden uygulamaya konulması, iş gücü, moral, motivasyon ve zaman kaybına neden olacaktır. Bu nedenle bu uygulamadan vakit kaybetmeden vazgeçilmesi gerekmektedir.

Memur - Sen ve Birlik Haber-Sen, özelde; üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük, mesleki, hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi genelde ise; ülkemizde cereyan eden her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı temel amaç sayar. Bu amaçların gerçekleştirilmesinde evrensel insan haklarına ve Anayasaya dayanan demokratik, laik, sosyal adalet ve hukuk devleti anlayışı içinde çalışıyoruz” dedi.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@