Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu: “Hititler hijyene büyük önem veriyordu”

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi (DTCF) Öğretim Üyesi, Alacahöyük Kaz Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, Hititler’de tıbbın zayıf olduğunu ancak hijyene büyük önem verdiklerini söyledi.

Güncel 11.04.2014, 22:43 11.04.2014, 22:44
1840
Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu: “Hititler hijyene büyük önem veriyordu”

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi (DTCF) Öğretim Üyesi, Alacahöyük Kaz Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, Hititler’de tıbbın zayıf olduğunu ancak hijyene büyük önem verdiklerini söyledi.

Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen “Geçmişten Günümüze Çorum” konulu konferansta konuştu.

Konferansı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Musa Zorlu, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Coşkun ile çok sayıda sağlık çalışanı izledi.

Konferansın açılında konuşan Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Coşkun, Türk Cerrahi Derneği’nin akreditasyon ile ilgili toplantısının Çorum’da yapıldığı bilgisini verdi. Akreditasyon ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Coşkun, Türkiye’nin birçok köklü tıp fakültesi ve hastanesinin akreditasyon için Türk Cerrahi Derneği’ne başvuru yaptığını söyledi.

Coşkun’un açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan Alacahöyük Kaz Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, Hititler’in temizliğe verdiği önem hakkında katılımcılara bilgi verdi. Çınaroğlu, “Tıbbın zayıf olmasına rağmen Hititler hijyene çok dikkat ediyorlardı. Suda bir tek insan kılı varsa onun sorumlusu öldürülüyordu” dedi.

Anadolu coğrafyasında 33 adet farklı kültürün gelip geçtiğini ifade eden Çınaroğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“33 kültürü bize bırakan insanlar 3 büyük göç ile buralara geldi.

Anadolu’da kesin olmamakla birlikte 25 bin hüyük var. Çorum’da tescilli olarak 75 tane var ancak bizim tespit ettiklerimizin sayısı 224’ü buluyor.Kültür açısından Çorum’un diğer bölgelerdeki örenyerlerinden farkı var. Türkiye’nin 81 ilinde kazı yapılıyor. Ancak Çorum’da o kadar farklı eserler çıkıyor ki, bunlar dünyada tek örnek olarnak kabul ediliyor.

Boğazköy’ün en önemli özelliği burada 32 tane mabedin bulunuyor olmasıdır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Çorum’da bol miktarda tablet bulunuyor. Dünyada en çok çivi yazılı tabletin çıktığı kent Çorum’dur. Burada birçok doktor var. Ancak Hititler’de tıbbın çok zayıf olduğunu görüyoruz. Tabletlerde tıp ile ilgili bilgi neredeyse yok denecek kadar az. Ancak tabletlerden öğrendiğimize göre Hititler Mısır’dan hekim getirtiyor.

Tıbbın zayıf olmasına rağmen Hititler hijyene çok dikkat ediyorlardı. Suda bir tek insan kılı varsa onun sorumlusu öldürülüyordu. Hitit Kralı, “tuvaletinizi kalenin dışına” yapın şeklinde emir yayımlamıştır. 19. yüzyılın Fransa’sında ise Versay Sarayı’nda tuvalet yoktu.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@