Özlem Tunç: “Kadın katliamlarına Devlet önlem almıyor”

Halkların Demokratik Partisi Çorum İl Eşbaşkanı Özlem Tunç, AKP Hükûmeti’nin kadını “kuluçka makinası” gibi gördüğünü belirterek, “İktidar partisi doğum teşvikleri ile doğurganlığı özendiren ve ‘annelik kariyeri’ ile kadınları eve hapseden politikası ile toplumsal erkekliğe de âdeta alkış tutmuştur. Bunun karşısında yine onlarca kadın, erkek şiddetinden dolayı katledilmekte ve şiddete uğramaktadır. Devlet konuştukça kadınlar öldürülmekte kadın cinayetleri artmaktadır.” diye konuştu.

Güncel 14.02.2015, 01:21 14.02.2015, 01:21
1573
Özlem Tunç: “Kadın katliamlarına Devlet önlem almıyor”
Kadına yönelik şiddet konusunda Devlet’in hiçbir önlem almadığını vurgulayan Özlem Tunç, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:
“Devlet, erkek egemen söylemleriyle erkeği güçlendiren bir yerde durdu. AKP, aileyi merkezine alan, kadını erkeğe bağımlı hâle getiren cinsiyetçi politikaları ile erkeği yücelten tutumunu sürdürüyor. Kadınları kuluçka makinası gören zihniyet, doğum teşvikleri ile doğurganlığı özendiren ve ‘annelik kariyeri’ ile kadınları eve hapseden politikası ile toplumsal erkekliğe de âdeta alkış tutmuştur. Anneliği en büyük kariyer gören Devlet, sadece kadına annelik ve eş rolü biçerek kadını siyaseten, ekonomik ve toplumsal yaşamdan koparmaya çalışmaktadır. Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet 2015 Ocak ayı itibarıyla tüm hızıyla devam etti. Hemen hemen her gün kadınlar en yakınındaki erkekler tarafından katledilmeye devam edildi. Devletin kadın politikalarından, Cumhurbaşkanı, başbakan, bakan ve vekillerin kadın düşmanı beyanlarından güç alan erkekler, 29 kadının yaşam hakkını elinden aldı. Devlet, hâlâ kadın cinayetlerine ilişkin resmi istatistik tutmama tavrını sürdürüyor. Her gün katledilen kadınların bilançosu, kadın örgütleri tarafından tutulmaya çalışılıyor. Gerçek rakamlara ulaşılmasa da ulusal ve yerel basından derlediğimiz haberler sonucunda Ocak ayında 29 kadın ve 1 trans kadın en yakınındaki erkekler tarafından katledildi. Cinayetlerin yüzde 50’si koca, eski koca ve sevgili gibi en yakın erkekler tarafından gerçekleştirildi. Kadınların yüzde 27’si ise hırsızlık ve henüz açığa çıkarılmamış kişiler tarafından öldürüldü. Birisi trans kadın olmak üzere iki kadın, erkeklerin baskısı sonucu intihar ederek yaşamına son verdi. Gerçek rakamlara ulaşamasak da 7 kadın; kocalar, babalar, sevgililer gibi erkekler tarafından darp edildi, kesici alet ve ateşli silah sonucu ağır yaralandı. Bizler HDP Kadın Koordinasyonları olarak kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüz davalarının takipçisi olacağız ve yasalarıyla tacizcileri, tecavüzcüleri ve katilleri koruyan bu devletten hesap soracağız.” (Recep SERBES)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
banner303
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@