Özel öğrencilere özel ilgi

AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Çorum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Özel öğrencilere özel ilgi

AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Çorum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

11 Ocak 2020 Cumartesi 00:29
Özel öğrencilere özel ilgi

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ile birlikte Çorum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne giden Milletvekili Ceylan, kurum yöneticileri ve öğretmenler tarafından karşılandı. Kurum hakkında bilgiler alan Milletvekili Ceylan, daha sonra da Çorum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi.
Öğrencilerle samimi bir şekilde diyalog kuran Milletvekili Ceylan, öğrencilerle muhabbet ederek, hal-hatır sordu.
Çorum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi başta olmak üzere Çorum’da bulunan özel öğrencilerin durumu ve eğitim olanakları hakkında da bilgiler alan Milletvekili Ceylan, AK Parti iktidarı döneminde de engelli ve dezavantajlılara yönelik yapılanlardan da bahsetti.
2005 yılında 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununa eklenen madde ile ilk defa bakıma muhtaç tüm engellilerin bakım hizmeti kapsamına alındığını hatırlatan Ceylan, Kanunda yapılan değişiklikle engellilerin eğitim almalarına olanak sağlayan rehabilitasyon merkezlerinin sayılarının artırıldığı gibi engellilere bağlanan aylıkların kapsamının da genişletildiğini ifade etti.
Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik imkânı getirildiğini kaydeden Ceylan, engelli çalıştıran işverenlere de prim teşviki sağlandığının da altını çizdi.
Sosyal güvencesi olsun ya da olmasın özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam eden tüm engellilerin, özel eğitim giderlerinin devlet tarafından karşılandığını belirten Ceylan, Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde binlerce engelliye bakım hizmeti verildiğini, bunun hem engelli çocukların gelişimine önemli katkı sağladığını, hem de ailelerin yükünü önemli ölçüde hafiflettiğini söyledi. (Haber Merkezi)