05 Şubat 2014 Çarşamba 22:47
Osman Tök: “Kanser her yıl 10 milyon can alıyor”
Kanser Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Osman Tök, kanserin günümüzde kalp ve damar hastalıkları ile birlikte ölüme sebebiyet veren hastalıklar sıralamasında en başta geldiğine dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre her yıl kansere bağlı nedenlerden 10 milyon insanın hayatını kaybettiğini ve bu sayının giderek arttığını ifade eden Osman Tök, “Hal bu ki bireylerin yaşantısını çok da etkilemeyecek bazı basit önlemlerin alınmasıyla dahi ölüm oranı ciddi şekilde azaltılabilir. Kanser türlerinden birçoğu önlenebilir özellikte olup; yine birçok kanser türünün erken teşhis ile tedavi edilebilir özelliği olduğu unutulmamalıdır. Kişilerin öncelikli olarak kansere yakalanmamak için bazı yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri, ardından, kanserin erken teşhisine olanak sağlayacak şekilde düzenli sağlık kontrolleri yaptırmaları gerekiyor” dedi.

Kanserle ilgili bazı tavsiyelerde bulunan ve sigaranın derhal bırakılması gerektiğini söyleyen Tök ilimizde de Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim Araştırma Hastanesi bünyesindeki Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından erken tanı için gerekli tetkiklerin yapıldığını hatırlattı.
(Volkan SINAYUÇ)
Son Güncelleme: 05.02.2014 22:48