“Ortak tarihi yaşanmışlıklarımızın izlerini pek çok alanda görüyoruz”

Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolosu, hemşehrimiz Osman Şahbaz, Macaristan Büyükelçiliği’nde düzenlenen kış eğlencesi ve defilenin, 2017 yılında Türkiye-Macaristan ilişkilerinde sağlanan olumlu gelişmelerin bir kutlaması niteliğinde olduğunu söyledi.

Güncel 18.12.2017, 21:43
1055
“Ortak tarihi yaşanmışlıklarımızın izlerini pek çok alanda görüyoruz”

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Gábor Kiss, Macaristan ile Türkiye arasında ortak tarihi köklerin olduğunu belirterek, '' Geçmişteki ortak yaşamışlıklarımızdan ötürü tek bir alanda değil, birçok konuda izler görüyoruz'' dedi.

Büyükelçi Kiss'in ev sahipliğinde büyükelçilik rezidansında ''Macar Kış Eğlencesi '' konulu etkinlik gerçekleştirildi.

Gecede Macarların modern ve geleneksel giysilerini müzik ve dans eşliğinde tanıtan bir defile düzenleyen Kiss, '' Bu gece ortak tarihimizin köklerine atıfta bulunacağız.'' ifadesini kullandı.

Kiss, Osmanlı dönemine ait ve dolaman veya kaftan ismiyle anılan bir kostümle konuklarını karşıladı.

Defilede Macar modacı Katalin Hampel'in farklı koleksiyonları, Macar müzikleri eşliğinde sunuldu.

Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolosu ve DEİK Türk Macar İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, hemşehrimiz Osman Şahbaz ise 2017 yılında Türkiye ile Macaristan arasında bir çok kayşda değer çalışma ve işbirliğinin gerçekleştirildiğini belirnterek, “Macar kültür ve sanat hayatında, bizden olan birçok motife rastlıyoruz” ifadesini kullandı.

Etkinlikte Macar besteci ve çello sanatçısı Kalmus Felicián'ın sunduğu müzik dinletisinin ardından ünlü Macar aşçıların hazırladığı yöresel ve geleneksel Macar yemekleri ikram edildi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@