OKÜP toplantısı Çorum’da yapıldı

Orta Karadeniz Üniversiteleri Platformu (OKÜP) toplantısı haftasonu Hitit Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleştirildi.

Güncel 13.04.2014, 21:33 13.04.2014, 22:44
1107
OKÜP toplantısı Çorum’da yapıldı

Orta Karadeniz Üniversiteleri Platformu (OKÜP) toplantısı haftasonu Hitit Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleştirildi.

Hitit Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Ondokuzmayıs Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Canik Başarı Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Giresun Üniversitesi olmak üzere toplamda 8 üniversitenin katılımı ile gerçekleştirilen toplantı Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan’ın konuşması ile başladı.

Üniversitelerin; Rektörleri/Rektör Yardımcıları, Merkez Laboratuvar Müdürleri, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürleri, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürleri, Genel Sekreterleri ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlarının katılımı ile gerçekleştirilen OKÜP toplantısında 50’ye yakın misafiri bir araya getirdiklerini ve bu toplantıda birlikteliği daha somut hale getirmek istediklerini söyleyen Prof.Dr. Alkan, yeni kurulan üniversitelerin maddi sıkıntıları bulunduğunu bunun yanı sıra bir taraftan eğitim faaliyetlerini yürütürken bir taraftan da müteahhitlik yaptıklarını anlattı.

Çorum’un 30-40 yıllık çözülemeyen sorunlarını çözmekten mutluluk duyduklarını belirten Rektör Prof.Dr. Reha Metin Alkan, üniversiteler olarak bir araya gelinerek iyi olunan konularda işbirliği yapılması gerektiğini kaydetti.

BANKACILIK BÖLÜMÜNDE %100 İNGİLİZCE EĞİTİME GEÇİLECEK
Bazı bölümlerde adaptasyon sağlamak için İngilizce eğitimlere geçtiklerini bunun için de ana dili İngilizce olan öğretmenlerle çalıştıklarını belirten Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan, İngilizce eğitim durumunun şimdilik %30larda olduğunu ancak bankacılık alanında İngilizce eğitimi %100’e çıkaracaklarını dile getirdi.TIP ÖĞRENCİLERİ GELECEK YIL ÇORUM’DA
Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan, fakültelerin giderek geliştiğini ve akademik personel sayısının giderek arttığını belirterek, Tıp Fakültesi’nde 82 öğrencinin eğitime devam ettiğini bu öğrencilerin gelecek yıl Çorum’da eğitim görmeye başlayacağını anlattı. Gazi Üniversitesinde öğrencilerin Tıp eğitimine devam ettiklerini belirten Alkan, önümüzdeki yıl bu eğitime Çorum’da devam etmeyi planladıklarını söyledi.

Yüksek Öğretim Kurumunun açılmasına onay verdiği 3 yeni fakülte bulunduğunu belirten Prof.Dr. Reha Metin Alkan, İletişim Fakültesi, Turizm Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi’nin bakanlıktan onay beklediğini, Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünün ise açılması için YÖK’e başvurulduğunu ifade etti. Alkan, Bankacılık ve Finans Bölümü, Uluslararası İlişkiler, Moleküler Biyoloji ve Genetik, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak bilgisi Eğitimi, Çocuk Gelişimi, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Lojistik, Grafik Tasarım, İç Mekan Tasarımı, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Bankacılık ve Sigortacılık, yerel yönetimler, Sosyal Güvenlik, Çevre Koruma ve Kontrol, Aşçılık, Biyomedikal Cihaz teknolojisi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi bölümlerinin açılması için de YÖK’den izin çıktığını vurguladı.
(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
hafif yağmur
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@