"Okul servis araçlarında yaş sınırı esnetilmelidir"

Çorum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, okul servis aracı olarak kullanılan taşıtların yaş sınırının esnetilmesi gerektiğini söyledi.

Güncel 05.12.2018, 00:31 05.12.2018, 00:37
1215
"Okul servis araçlarında yaş sınırı esnetilmelidir"

Okul servis araçlarının 12 yaşından büyük olmama şartının esnetilerek kaldırılması gerektiğini kaydeden Gür, bu araçların her yıl düzenli olarak bakımlarının yapılarak muayeneden geçirildiğini ifade etti.

12 olan yaş sınırının 20'ye çıkarılmasını istediklerini vurgulayan Recep Gür, “12 yaş sınırı uygulaması hem taşımacı esnafımızı mağdur ediyor hem de kamu kaynaklarının israf edilmesine yol açıyor. Her yıl düzenli olarak periyodik bakımlarının yapılması bu araçların daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Çünkü AB Uyum sürecinde yapılan düzenlemelerle birlikte okul servis araçlarının TÜV standardı olan fenni muayeneleri düzenli olarak yapılıyor. Bu standardın uygulandığı ülkelerde okul servis araçlarında yaş sınırı yok” dedi.

Servis araçlarının faaliyette olduğu belediyelerce yapılan yıllık denetimlerle Özel İzin Belgesi aldığını hatırlatan Başkan Gür, “Dolayısıyla okul servis araçlarımız eskisinden daha uzun ömürlü, trafiğe uygun ve daha güvenli. Araçların herhangi bir sorunu yokken ve daha yıllarca kullanılabilecek durumda iken 12 yaşında değiştirilmesi ekonomimize olumsuz yansıyacaktır. Son dönemde içinde bulunduğumuz ekonomik daralmanın tüm piyasalara yansıyan olumsuz etkisi ortada. Tamamı yurtdışından dövizle ithal edilen bu araçların 12 yaşından sonra yenilenmesi kamu kaynaklarını tasarruflu kullanmamız gereken süreçlerde daralmadan kolayca çıkmamıza sebep olacaktır” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
28°
az bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@