“Öğretmen açıkları kapatılmalı”

Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı eğitim kurumlarına 30 bin öğretmen ataması için ilk başvuruların 2-8 Şubat tarihleri arasında yapıldığını belirterek, ataması yapılmayan öğretmen sorununun biran önce çözülmesi gerektiğini bildirdi.

Güncel 11.02.2016, 01:06 11.02.2016, 01:07
626
“Öğretmen açıkları kapatılmalı”

Türkiye’de eğitim sisteminin her geçen gün artan sorunlar ve derinleşen çelişkiler ile tam bir çürüme içinde bulunduğunu kaydeden Öztürk, “AKP iktidarı döneminde ortaya çıkan ataması yapılmayan öğretmenler sorunu eğitimin öncelikli ve acil çözüm beklenen sorunlarından birisi haline gelmiştir” dedi.
Hükümetin bugüne kadar eğitim sisteminin ihtiyacı kadar öğretmen ataması yapmamasının, Türkiye’nin kısa süre içinde “işsiz öğretmenler” sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden olduğuna dikkat çeken Öztürk, “Bu durum atama bekleyen işsiz öğretmen sayısını her geçen yıl arttırarak, işsiz öğretmenleri büyük bir strese sokmakta, intiharlara kadar varan olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bugüne kadar ataması yapılmadığı için 42 işsiz öğretmen intihar etmiştir” ifadesini kullandı.
AKP hükümetleri döneminde MEB tarafından yapılan öğretmen atamalarının ihtiyacın ve beklenen rakamların çok altında kaldığını vurgulayan Öztürk, açıklamasına şu şekilde devam etti:
“İşsiz öğretmenler sürekli bir beklenti içerisine sürüklenerek sorunun büyümesine resmen göz yumulmuştur. 2003-2015 yılları arasında Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) giren öğretmenlerin sayısındaki artışa bakıldığında bu durum daha net bir şekilde görülebilmektedir.
AKP’nin iktidara geldiği Kasım 2002’den sonra yapılan ilk KPSS sınavına giren işsiz öğretmen sayısı 127 bin 973 olmuştur. Aradan geçen sürede, öğretmen açıklarını kalıcı olarak kapatmak için somut adımlar atılmamış, bunun sonucunda işsiz öğretmen sayısı katlanarak artmaya başlamıştır. Aynı süre zarfında sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen gibi güvencesiz istihdam uygulamaları hayata geçirilmiş, ataması yapılmayan öğretmenler kendi meslekleri dışındaki işleri yapmaya zorlanmıştır. Geçtiğimiz 13 yıl içinde yapılan öğretmen atamaları sayısal olarak artmış gibi görünse de öğrenci sayısındaki artışa göre yetersiz kalmıştır. Aynı dönemde yaşam koşullarının zorlaşması ve öğretmenlerin satın alma gücünün belirgin bir şekilde düşmesi nedeniyle emekli olma oranları belirgin bir şekilde azalmıştır. 2003 yılında 24.190 öğretmen emekli olurken, yıllar içinde bu sayı keskin bir şekilde azalmaya başlamıştır. 2015 yılı itibariyle emekli olması beklenen öğretmen sayısının 7 bin 500’e kadar gerilemesi beklenmektedir.”
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@