Nostaljik fayton keyfi

Eskiden daha çok sünnet düğünlerinde çocuk gezdirmek için konvoy hâlinde şehrin cadde ve sokaklarında görmeye alışık olduğumuz “allı-güllü”, “telli-tüllü” faytonlar, şimdilerde o nostaljiyi yaşatmak için Pir Baba Parkı önünde belli bir nizam içerisinde müşterilerini bekliyorlar.

Güncel 27.06.2016, 00:16 27.06.2016, 00:17
1380
Nostaljik fayton keyfi

Özellikle içinde bulunduğumuz Ramazan akşamlarında, Pir Baba Parkı önünde konuşlanan faytonlar, insanları keyifli ve nostaljik bir yolculuğa çıkarmak için sıra bekliyorlar.
Her biri en az 20 yıllık faytoncu olan Murat Osmancıklı, Oktay Demirel, Fatih Demirel ve Kartal Demirel, bu işi dede mesleği olarak sürdürüyorlar.
Durak olarak kullandıkları bölgeyi kokudan arındırmak için sık sık sıvı deterjanla yıkadıklarını vurgulayan faytoncular, atların temizliği için de şampuan tercih ettiklerini belirtiyorlar.
Yaz mevsimiyle birlikte düğün sezonunun açıldığını anımsatan bıçkın faytoncular, özellikle sünnet düğünleri için yeniden fayton konvoylarının tercih edilmeye başlandığını hatta son dönemlerde gelin alma törenlerinde de boy gösterdiklerini anlatıyorlar.
(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@