Müze eğitiminde sertifika töreni

Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ile Çorum Kent Konseyi Başkanı Turhan Candan tarafından imzalanan protokol ile uygulamaya konulan “Geçmişten Geleceğe Gülümse Projesi” etkinlikleri kapsamında “Müze eğitimleri” tamamlandı.

Güncel 19.05.2016, 23:41 19.05.2016, 23:42
1177
Müze eğitiminde sertifika töreni

Eğitimleri başarıyla tamamlayan öğrencilere, Karşıyaka İlkokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle belgeleri verildi.
Belge töreni; Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Özüdoğru, Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet İnan, Çorum Müze Müdürü Önder İpek, Kadın Kültür ve Sanat Merkezi Koordinatörü Nuran Hakyemez, okul müdürleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.
27 Nisan-2 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılan eğitimlerden 7-10 yaş grubu öğrencilerden, 100 öğrenci yararlandı.
Programın açılış konuşmasını yapan Karşıyaka İlkokulu Müdürü Cemalettin Tunç, müzelerin bilgiyi, doğrudan aktarmadığını; bilgiyi, gerçek nesnelerin kullanımıyla kazandırdığını belirtti.
Müzede beş duyunun kullanımının ve dolaysız iletişimin, müze ortamının zengin uyarıcılarının, bilginin kalıcılığını ve bireyin öğrenmeye olan ilgisini olumlu yönde etkilediğini ifade eden Tunç, müzede yapılan eğitim etkinliklerinin öğrenciler için aktif bir öğrenme süreci oluşturduğunu söyledi.
Müze eğitimleri süreci, proje yürütme kurulu üyeleri Ersoy Özkeskin ve Mustafa Çukur tarafından yapılan sunumla anlatıldı.
Eğitimlerin, Çorum Müzesi mekanlarında, sosyal öğrenme alanları oluşturularak; Çorum Müze Müdürü Dr. Önder İpek danışmanlığında, Müze eğitim görevlileri; Meral Yılmaz, Özgür Meriç ve Firdevs Yıldırım tarafından gerçekleştirildiği; öğrencilerin eğitim alanına ulaşımı, beslenme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması, Çorum Kent Konseyi Başkanlığı tarafından, Çocuk Meclisi Koordinatörü Nuran Hakyemez organizasyonları ile sağlandığı; eğitimlerde öğrencilerin hazırlanması, eğitim faaliyetlerine katılımı Hitit Üniversitesi Arkeoloji Kulübü Üyeleri ve sınıf öğretmenleri refakatinde gerçekleştirildiği; etkinliklerin Bilge Kağan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sinema ve Televizyon Alanı Öğretmeni Sayın Yücel Yıldız tarafından görüntülendiği; ÇOFSAD-Çorum Fotoğraf Sanatı Derneği üyeleri tarafından fotoğraflandığı ifade edildi.
Sosyal öğrenme alanları oluşturma çalışmalarını planlamak amacıyla proje yürütme kurulu ve ilgili paydaş temsilcileriyle Çorum Müzesi’nde keşif faaliyetlerinin; öğrencilerde tarih bilinci oluşturmak amacıyla, okul ve sınıf mekanlarında hazırlık çalışmalarının yapıldığı belirtildi.
Akademik eğitimini tamamlayan öğrencilerin, oluşturulan sosyal öğrenme alanlarında, kilden tablet yazma, Ara Bul Etkinliği, Donuk İmge Etkinliği, Drama Etkinlikleri ve müze alanlarında geziler gibi uygulama çalışmalarına katılarak eğitimlerini tamamlandıkları ifade edildi.
Sunumun ardından yapılan belge töreniyle öğrencilere katılım belgeleri verildi.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@