“Mumcu’nun yokluğunu şimdi daha iyi anlıyoruz”

Aracına bomba konularak 24 Ocak 1993’te katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun 21. ölüm yıldönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği’nde anma programı düzenlendi.

Güncel 25.01.2014, 00:05 25.01.2014, 00:06
819
“Mumcu’nun yokluğunu şimdi daha iyi anlıyoruz”
Uğur Mumcu’yu anma programında, aydın gazetecinin hayatından, çizgisinden, olaylara bakış açısında ve yazılarından bahsedildi. Anma programına CHP Çorum eski Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, İşçi Partisi İl Başkanı Mehmet Patlar, Merkez İlçe Başkanı İlhami Çakıcı, Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Dernek Başkanı Tugay Afat, emekli öğretmen Hüseyin Celep, Fatma Yalçınkaya Sevilmiş, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, ADD gençlik kolları üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan anma etkinliği Atatürkçü Düşünce Derneği Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer’in açılış konuşmasıyla devam etti.
Mumcu’yu, haksızlıklar ve insanlık suçlarıyla mücadele eden aydın bir kişilik olarak niteleyen ADD Başkanı Uğur Demirer, “Yeni Ortam Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptığı dönemde yazılarını takip ediyordum. Uğur Mumcu hırsızlığa, yolsuzluğa, silah kaçakçılığına, teröre ve insanlık suçlarına karışanlarla ölümüne mücadele etti. Batılı anlamda pozitif hukuku iyi bilen bir kişilikti. Gündeme dair tüm konuları takip eden, her konudan bilgisi olan, insanlık suçlarına karşı mücadele eden, araştırdığı konuları mutlaka bilgiye ve belgelere dayandıran bir insandı. Cumhuriyet’in aydınlanma felsefesine sonuna kadar inanmış, milli duyguları son derece güçlü, Cumhuriyetin değerlerine bağlı bir aydındı. Türkiye’nin yüz akı aydınlarından biriydi” dedi.
Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin bugünümüze gelişimizde önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Demirer, “ Tarihe tanıklık ettim. Uğur Mumcu’nun cenazesinden Ankara’daydım. Onun adına yazılan şarkıları türküleri sayısız defa dinlediğimden çocuk gibi ağladığımı hatırlıyorum. Genç arkadaşlarımız bu programı onun anısı için düzenlediler. Sözü genç arkadaşlarıma bırakmak istiyorum” diyerek programda emeği geçenlere teşekkür etti.
Uğur Mumcu’yu örnek alarak Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkacaklarını ve Atatürk’ün izinden gideceklerini belirten ADD Gençlik Kolları Temsilcisi Melih Boran da konuşmasında, tam bağımsız, laik Türkiye için yılmadan, korkmadan mücadele edeceklerini söyledi.
Boran, “Gazetecilik yaşamı boyunca Atatürkçü, laik ve demokratik çizgisinden hiçbir şekilde ayrılmadan laiklik düşmanlarına, sahte Atatürkçülere, Arap sermayesine ortak olanlara, dini siyasete alet edenlere karşı ölümü göze alıp kalemiyle savaşan Uğur Mumcu’nun bugün 21. Ölüm yıldönümü. 24 Ocak 1993 sabahında haince öldürülene kadar dini Atatürk’ü ve milli değerlerimizi kendi çıkarlarına alet eden birçok çevreyi Uğur Mumcu sayesinde tanıdık. Uğur Mumcu’nun ölene dek mücadele ettiği bu çevreler 21. Yılda iyiden iyiye güçlenerek bizzat yürütme erkinin başına geçecek kadar güçlenmişlerdir. Biz Atatürkçü gençler olarak hiçbir zaman Cumhuriyet değerlerini terk etmeden, hiçbir şekilde cehalet tuzağına düşmeden Uğur Mumcu’lardan Muammer Aksoy’lardan aldığımız ışıkla Cumhuriyet değerlerine saldıranların en üst seviyede olduğu bu dönemde elbette her şeyin farkındayız. Uğur Mumcu’ları örnek alarak son nefesimizi verene kadar tam bağımsız ve laik Türkiye’nin mücadelesinden geri çekilmeyeceğiz. Uğur Mumcu, ‘Atatürkçüyüm, öyleyse vurun parçalayın. Her parçadan benim gibiler doğacaktır’ demiştir. Bizler Uğur Mumcu’nun parçalarından doğmuş nesilleriz. Ondan miras aldığımız mücadeleyi son nefesimize kadar devam ettireceğiz” dedi.
Anma programı Atatürkçü gençlerin şiirler okuması ve Uğur Mumcu’nun köşe yazılarından örnekler vermesi ile devam etti. (Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
açık
banner303
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@