Mikrobiyoloji uzmanları bölge toplantısında bir araya geldi

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği’nin (KLİMUD) yurt genelinde düzenlediği etkinlikler kapsamında Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı’nın ev sahipliğinde bölge toplantısı gerçekleştirildi.

Güncel 13.10.2017, 21:34
1482
Mikrobiyoloji uzmanları bölge toplantısında bir araya geldi

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Muzaffer Karaca Konferans Salonu’nda düzenlenen KLİMUD Bölge Toplantısına çevre illerden de çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda önemli bir halk sağlığı problemi olan brusella (Malta Humması) hastalığının tanısında karşılaşılan güçlükler masaya yatırıldı.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.dr. Ayşegül Taylan Özkan ve KLİMUD Genel Sekreteri Doç.Dr. Berrin Esen’in birer selamlama konuşması yaptığı toplantının ilk bölümünde Prof.Dr. Selda Erensoy tarafından akılcı test kullanımı ve test değerlendirme konusunda katılımcılara bilgi verildi. Oturum başkanlığını Prof.Dr. Nilay Çöplü’nün yaptığı ikinci oturumda ise Prof. Dr. Arzu Sayıner tarafından Bir örnek (bruselloz) üzerinden kullanımdaki mikrobiyolojik testler ve teknik değerlendirme konusunda bilgi verildi.

Öğleden sonra da devam eden oturumlarda Doç dr. Bedia Dinç tarafından merkezlerin burusella ile ilgili test verilerinin paylaşımı, Yrd. Doç.Dr. Derya Yapar tarafından Brucelloz Örneği ile Mikrobiyolojik Testlerin Hastalık Seyrine Etkisi, Olgu Sunumları, Prof.Dr. Şafak Taner tarafından Bruselloz Örneği ile Mikrobiyolojik Testlerin Maliyet Etkinliklerinin Değerlendirilmesi konusunda bilgiler verildi. Toplantının sonuç bölümünde ise Prof.Dr. Selda Erensoy ve Prof.Dr. Arzu Sayıner tarafından değerlendirme yapıldı.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:08
Güneş 05:44
Öğle 12:50
İkindi 16:38
Akşam 19:46
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@