“Maliyetler artarken kazançları düşen servisçiler mağdur”

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, servisçi esnafının maliyet hesaplama katsayısının düşmesi nedeniyle kazancının da düştüğünü dile getirerek, taşımalı eğitimde maliyet hesaplama formülünün katsayıların düşürülmesi servisçi esnafının kazancının da düşmesi anlamına geldiğini, pandemi nedeniyle uzun süredir çalışamayan ve hala muallakta olan servisçi esnafının bu şartlar ile ayakta kalmakta zorlandığını anlattı.

Güncel 04.08.2020, 19:50
1169
“Maliyetler artarken kazançları düşen servisçiler mağdur”

“TAŞIMALI EĞİTİMDE KATSAYILAR YENİDEN GÜNCELLENMELİ”

Mart ayının ortasından beri iş yapamayan servisçi esnafının mağduriyetlerine dikkati çeken Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “16 Mart tarihinde Covid-19 tedbirleri kapsamında okulların tatil edilmesiyle birlikte kontak kapatan servisçi esnafımız aylardır çalışmıyor. Okul servis araçları ve servis taşımacılığı yapamayan esnafımız geçim kaynağı yalnızca bu meslek olduğundan ötürü çok zor dönemler yaşıyor. Normalleşme süreci ile artık neredeyse tüm hayatın tedbirli kontrollü olarak normale döndüğü bu süreçte, servisçi esnafımız hala okulların açılmasını bekliyor. Fakat okulların açılması ile de tamamen tüm sorunlar bitmiyor çünkü yeni düzenleme ile maliyet hesaplama katsayıları düşürüldü. Katsayıların düşmesi demek ise kazançların düşmesi anlamına geliyor. Böyle zor bir süreçte, maliyetler de artmışken katsayılar yeniden güncellenmeli ve servisçi esnafımızın mağduriyeti giderilmeli” diye konuştu.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA SERVİSÇİ ESNAFININ SORUNLARI İLETİLDİ”

Yaşanan sorunların her zaman takipçisi olduklarını da belirten Apaydın, “Maliyet hesaplama formülündeki katsayıların yeniden güncellemesi başta olmak üzere diğer yaşanan sorunların her zaman takipçisiyiz. Konuyu Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine de telekonferans yoluyla görüşme sağlayarak ilettik. Sorunlarımızın değerlendirmeye alınacağını teyit ettiğimiz için yeni güncellemeyi ümitle bekliyoruz. 300 binin üzerinde servisçi esnafımız, özellikle de eve ekmeğini yalnızca bu mesleği yaparak götüren esnafımızın sevindirici bir haber ile kazançlarını artıracak adımların atılmasını bekliyor. Yeni eğitim öğretim dönemine ilişkin anlaşmaların da okullar tarafından artık yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@