Maliye Bakanı Naci Ağbal büyümeyi değerlendirdi

Maliye Bakanı hemşehrimiz Ağbal, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerden birinin Türkiye olduğunu söyleyerek “Global konjonktürdeki sorunlar ve yurt içinde meydana gelen gelişmelere karşı iç talepteki canlılığın devam etmesi olumludur” dedi.

Güncel 19.09.2016, 00:06 19.09.2016, 00:06
287
Maliye Bakanı Naci Ağbal büyümeyi değerlendirdi

Maliye Bakanı hemşehrimiz Naci Ağbal, büyüme rakamlarını değerlendirdi. Bakan Ağbal, “Gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışmaya devam edeceğiz ve gelişmiş ülkeler liginde yer alacağız” diye konuştu.
Maliye Bakanı Ağbal, 2016 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamlarını yazılı olarak değerlendirdi. Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3,1 ile ılımlı bir büyüme performansı sergilediğini belirten hemşehrimiz Ağbal, ekonominin, dış konjonktürün etkisiyle bir miktar ivme kaybetmekle birlikte, yılın ilk yarısında yüzde 3,9 büyüdüğünü bildirdi.
Türkiye bu büyüme oranıyla G20, OECD ve AB ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olduğunu vurgulayan Ağbal, “Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkelerden daha hızlı büyüyerek pozitif yönde ayrışmaya devam ettik. Birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede büyüme dalgalı seyrederken Türkiye 27 çeyrektir büyümeye devam etti. İkinci çeyrekte, büyümeye en önemli katkı yaklaşık 5 puanla iç talepten geldi. Global konjonktürdeki sorunlar ve yurt içinde meydana gelen gelişmelere karşı iç talepteki canlılığın devam etmesi olumludur” dedi.
Ağbal, hükümet olarak uygulamaya koyulan reformlar ile üretim, yatırım ve ihracatta uygulamaya başlanılan destekleyici politikaların önümüzdeki aylarda ekonomik faaliyetlerin ivmelenmesine destek olacağını belirterek, “Önümüzdeki dönemde, yatırımları ve istihdamı teşvik eden politikalarımız, Ar-Ge yoğun ve yenilikçi üretim ve hizmetlere sunduğumuz süper teşviklerle büyümemiz hız kazanmaya devam edecektir. Böylece gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışmaya devam edeceğiz ve gelişmiş ülkeler liginde yer alacağız” şeklinde konuştu.
(İHA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@