“M. Akif, milletimizin ruhunu dizelere döktü”

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mehmet Akif Aras, İstiklâl Marşı’nın bir “Hürriyet manzumesi” olduğunu belirterek, “Mehmet Akif, İstiklal Marşımızı, muhteşem mücadeleyi ruhunda hissederek mısralara döken bir mütefekkirdir. Bu yüzden eser, şahsi hissiyatında, ayağa kalkmaya karar vermiş Türklüğün bedeli kanla ödenmiş bağımsızlık beyannamesi olmuştur.” dedi.

Güncel 28.12.2016, 22:44
207
“M. Akif, milletimizin ruhunu dizelere döktü”

MHP İl Başkanı Aras, Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 80. Yıldönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. İstiklâl Marşı’nın, Ersoy’un derin irfanıyla somutlaştığını kaydeden Aras, mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Millet olarak bağımsızlığa düşkünlüğümüzün ve hürriyet sevdamızın manzumesi olan İstiklal Marşımız, şairi Mehmet Akif Ersoy’un derin irfanıyla somutlaşmıştır. Vatan ve bayrak sevgisiyle ruh kazanmıştır. Mehmet Akif, İstiklal Marşımızı, muhteşem mücadeleyi ruhunda hissederek mısralara döken bir mütefekkirdir. Bu yüzden eser, şahsi hissiyatında, ayağa kalkmaya karar vermiş Türklüğün, bedeli kanla ödenmiş bağımsızlık beyannamesi olmuştur. İstiklal Marşımızın her satırında istiklale özlemin ve her kelimesinde inancın ifadeleri bulunmaktadır. Bu manzum haykırışın; istiklal mücadelemizin sesi, nefesi ve mesajı olduğu kuşkusuzdur.

Bu itibarla, mısralara dökülerek tarihin içinden gelen bu kutlu ses, ‘Ezelden beri hür yaşamış’ milletimize zincir vurmaya hâlâ çabalayan çevreler için de bir anlam ifade etmeli, bu muhteşem manzumenin derin anlamından habersiz olanlar, Türk milletinin en umutsuz anlarda bile neleri başarabileceğini bir kez daha ibretle hatırlamalıdır.

Bugün hepimize düşen en büyük görev, İstiklal Marşımızda anlamını bulan mücadelenin şuuruna vararak ecdadımızın emaneti olan vatanımıza sahip çıkmak ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak olmalıdır. İstiklal Marşımızın yazılmasına canları pahasına vesile olan aziz şehitlerimizi, kahramanlarımızı ve bir fazilet ve ahlâk timsali olan vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 80. seneyi devriyesinde saygıyla yâd ediyor, en derin minnet ve şükran duygularımla Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@