“Kültür mirasının korunmasında müze eğitimleri önemli”

Hitit Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Önder İpek, 5. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi kapsamında gerçekleştirilen panelde Arkeolojinin toplumla buluşturulmasında müzelerin önemi konulu bir konuşma yaptı.

Güncel 22.04.2019, 23:25
194
“Kültür mirasının korunmasında müze eğitimleri önemli”

Günümüzde arkeolojinin insanlığın geçmişini daha iyi anlayabilmek için yeni yaklaşımlar geliştirdiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Önder İpek, zaman içinde arkeolojiye bakış açısının değiştiğini, günümüzde arkeolojinin insanlığın geçmişini daha iyi anlayabilmek için yeni yaklaşımlar geliştirdiğini ifade etti.

Mevcut olan arkeolojik kaynakların korunmasına yönelik bir ihtiyacın duyulması ve koruma politikalarının sadece arkeologlar tarafından uygulanamayacağı öngörüsü üzerine kültürel mirasın korunması için toplumsal desteğin sağlanması gerekliliğinin anlaşıldığını ifade eden İpek, “Toplum Arkeolojisi geçtiğimiz otuz sene boyunca arkeoloji pratiği içerisinde farklı bir disiplin olarak oldukça yol almıştır. Dünyada, özellikle de İngiltere’de bu disipline kazılardan daha çok önem veriliyor olsa da, Ülkemiz ’de bu alan henüz çok yenidir.

Toplum Arkeolojisi kültürel mirasın temel bir yapı taşı olup, arkeolojisi ve arkeolog ile yerel ve ulusal toplum arasında bir köprü görevi gördüğü için koruma politikalarının da vazgeçilmez bir unsurudur” dedi. Müzelerin görevinin toplamak, korumak, sergilemek ve eğitmekle sınırlı olmadığını, müzelerin yeni işlevinin toplum kalkınması olduğunu anlatan Dr. Öğr. Üyesi Önder İpek, “Sonuç olarak toplumsal arkeolojinin önceliği insandır ve bunu kültürel mirasın korunması takip etmekle birlikte toplumsal arkeoloji aynı zamanda bir iletişim aracıdır. Toplumsal arkeoloji ve kültürel miras gibi alanların geliştirilmesinin birçok faydası vardır.

Bunlardan en önemlisi, yerel halkların bugünü ve geçmişi arasında bir bağ kurmasında, sürdürülebilir bir toplum yaratmada ve kültürel miras yönetiminde, somut ve soyut kültürel mirasın korunmasında müzelerin dolayısıyla müze eğitimlerinin önemi büyüktür” dedi. (Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
32°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@