Külcü: “Çorum’da otopark kullanmama kültürü hakim”

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum’da otopark değil, otopark kullanımı konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Güncel 03.02.2014, 21:37 03.02.2014, 22:05
821
Külcü: “Çorum’da otopark kullanmama kültürü hakim”
Otopark meselesinin bir kültür işi olduğunu ifade eden Başkan Külcü, “ Hemen her fırsatta Çorum’da otopark konusunda ciddi sıkıntılar olduğu belirtiliyor ancak, mevcut otoparkların büyük bir kısmının hala boş kaldığı da bir vaka. Maalesef halkımız da otopark kullanımı konusunda henüz yeteri düzeyde bilinç oluşmadı. İşin parayla ilgisinin olduğunu da düşünmüyorum. Vatandaşımız, aracını otoparka çekmek yerine, otoparkın önüne park etmeyi bir alışkanlık haline getirmiş. Bence bu sorun otoparkın kendisinden daha öncelikli olarak ele alınması gereken bir durum” dedi.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, dün gerçekleştirilen Şubat ayı olağan Belediye Meclis Toplantısında CHP Belediye Meclis Üyesi Yusuf Şişman’ın bazı konulardaki görüş ve eleştirilerine yanıt verdi.

“YANGINDA BELEDİYENİN KUSURU YOK”
Geçtiğimiz ay Çorum’da meydana gelen yangında Yılancı ailesinin hayatını kaybetmesinin herkes gibi kendilerini de derinden etkilediğini vurgulayan Başkan Külcü, “Hangi konuda ne kadar tedbir alırsanız alın, sonuçta takdiri ilahi neyse o oluyor. Bu elim olayda Belediye olarak bizi ilgilendiren durum, itfaiyenin herhangi bir kusurunun olup olmamasıdır. Bu olayda belediyemizin herhangi bir kusur yada hatası söz konusu değildir” dedi.

“BÜYÜK BİR ADALETSİZLİĞİ GİDERDİK”
Konuşmasında Yusuf Şişman’ın otopark ve yeniden güncellenen emlak vergisi beyan değerleriyle ilgili sorularını yanıtlayan Başkan Külcü, Çorum’da otopark değil, otopark kullanımı konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

Emlak Vergisi beyan değerlerinin 4 yılda bir güncellendiğini, yapılan güncellemeler neticesinde bazı yerlerde %3, bazı yerlerde %100, bazı yerlerde %1000, bazı yerlerde ise %4000 oranında bir artış olduğunu belirterek, ‘kullanan öder, tüketen öder’ prensibinin burada da geçerli olduğunu bildirdi.

Yeni emlak vergisi beyan değerleriyle bu konudaki büyük bir adaletsizliğin önüne geçildiğini savunan Külcü, “Örneğin Gazi Caddesinde 100 metrekarelik bir yer için 100 bin TL’lik beyan verilirken, o yerin kamulaştırılması yada satışında 2 milyon TL isteniyor. Burada ciddi bir haksızlık ve yanlışlık var. Yapılan güncellemenin özü bu haksızlığı ortadan kaldırmaktır. Vatandaş emlak vergisini tam ve doğru olarak ödeyecek ki belediye de bunun karşılığında vermesi gereken hizmetleri tam ve eksiksiz olarak verebilsin” ifadesini kullandı.

“PROJEYİ BEĞENİYORUM”
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Kültür Sitesi yerine yapılan parkta yönelik eleştirilere de yanıt vererek, burada hayata geçirilen projeyi şahsen kendisinin çok beğendiğini söyledi.

Burada hayata geçirilen projenin son derece güzel ve özgün bir proje olduğunu ifade eden Külcü, “Herkes her projeyi beğenecek diye bir durum zaten söz konusu değil. Ayrıca bu projeye ben tek başıma da karar vermedim. Ancak bittiği zaman projeye yönelik getirilen eleştirilerin önemli ölçüde azalacağını düşünüyorum” dedi.

‘BÖLGEDE YETERİ KADAR OTOPARK ALANI VAR’
Kültür Sitesinin bulunduğu bölgede yeteri kadar otoparkın bulunduğunu, bu nedenle parkın altına otopark yapmayı uygun bulmadıklarını da anlatan Külcü, “Bölgede 3 tane otopark alanı var. Belediye olarak bu 3 otoparkı aynı anda hayata geçirmeye zaten mali olarak imkânımız yok. Eğer ileride gerekli görülürse buraya da otopark yapılabilir” şeklinde konuştu. (Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:56
banner303
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@