Kızılırmak Islah Projesi 800 günde tamamlanacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu’nun katkısı ile başlatılacak çalışmalarda yer incelemesi yapan firma yetkililerine Kaymakam Demircioğlu, Başkan Karataş ile DSİ Müdürü Şerbetçi de eşlik etti. Çalışmaların 800 günde bitirilerek baskın riskinin ortadan kaldırılması hedeflendiği vurgulandı.

Güncel 28.10.2015, 22:48 28.10.2015, 22:49
1001
Kızılırmak Islah Projesi 800 günde tamamlanacak
Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla temel atma töreni yapılan Kızılırmak Islah Projesi çalışmalarının başladığını bildirdi.
Karataş, Osmancık Kaymakamı Cemalettin Demircioğlu, DSİ 54. Şube Müdürü Murat Şerbetci ve ihaleyi alan firmanın yetkilileri ile birlikte projesinin gerçekleştirileceği Kızılırmak sahilinde incelemelerde bulundu. Firmaya yer teslimi yapıldığını, projenin ihale bedelinin 45 milyon 943 bin 500 TL olduğunu hatırlatan Başkan Karataş, “Proje tamamlandığında şehir merkezinde taşkınların önüne geçilmiş olacak. Kızılırmak ıslah projesi şehrimiz için tarihi projelerden birisiydi. Kamulaştırma maliyetleri nedeniyle gerçekleştirilmesi zora girmiş bir projeydi. Ancak Obruk barajı nedeniyle şehir merkezinde büyük bir taşkın riskiyle karşı karşıya kalmıştık. Bu nedenle Kızılırmak ıslah projesi hayati bir önem taşıyordu. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile görüşmelerimiz neticesinde olumlu sonuç alındı ve proje hayata geçiriliyor” dedi.

800 GÜN SÜRECEK
İnelsan İnşat ve İtekar Yapı ortaklığının üstlendiği çalışmaların 800 günde tamamlanacağını belirten Karataş “Yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Böylelikle ihalede belirtilen süre de başlamış oldu. Tabi önce kamulaştırma çalışmaları yapılacaktır. Çünkü Proje alanında özel mülkiyete haiz gayrimenkuller var. İstimlak yapıldıktan sonra ırmak yatağı genişletilecek. Proje kapsamında Kızılırmak kenarı çift taraflı yaklaşık 5 kilometre fore kazılı duvar yapılacak” şeklinde konuştu.

SİLÜETE UYGUN ASMA KÖPRÜ
Projenin ilçe turizmine de değer katacağını belirten Karataş, “Proje kapsamında Anadolu’nun en büyük tarihi köprüsü olan Koyunbaba Köprüsünün tüm gözleri açılacak. Köprünün ilk yapıldığı yıllarda olduğu gibi tüm ayakları Kızılırmak’ın içerisinde kalacak. Tarihi köprü yapılış amacına uygun bir şekilde yeniden hayat bulmuş olacak. Kızılırmak üzerine mevcut ahşap yaya köprüsünün yerine bir de asma köprü inşa edilecek. Asma Köprü Osmancık Kalesi, Kızılırmak ve Koyunbaba Köprüsünün oluşturduğu şehir siluetine uygun bir şekilde tasarlandı. Andezit kaplama olacak ve Kızılırmak’a ayrı bir güzellik katacak” ifadelerini kullandı.(Haber Merkezi)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@