Kızılay ve AFAD'dan Musul’a 108 TIR’lık insanî yardım malzemesi

Kızılay ve AFAD, acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla Musul’a 108 TIR’dan oluşan insanî yardım malzemesi gönderiyor. 

Kızılay ve AFAD'dan Musul’a 108 TIR’lık insanî yardım malzemesi

Kızılay ve AFAD, acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla Musul’a 108 TIR’dan oluşan insanî yardım malzemesi gönderiyor. 

18 Kasım 2016 Cuma 23:48
Kızılay ve AFAD'dan Musul’a 108 TIR’lık insanî yardım malzemesi
Yardım TIR’ları düzenlenen törenle Gaziantep’ten Musul’a yola çıktı. Törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AFAD Başkanı Halis Bilden, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Gaziantep protokolü katıldı.
Törende bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye’nin ABD’den sonra en çok insani yardım yapan ülke olduğunu söyledi. Bu coğrafyada soydaşlarımız olduğunu belirten Kaynak, “AFAD’ın 21 ülkede 6 buçuk milyar yardımı olmuştur. Biz bütün bunları insani sebeplerle yapıyoruz. Musul’da şu ana kadar 6 ay içerisinde 256 bin kişi evini terk etmiştir. Nisan’dan bu yana Irak’ın içine geçmiştir. Musul'da operasyonlardan bu yana 54 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştır” dedi.
 
YAKLAŞIK 16 BİN KİŞİNİN İHTİYACI KARŞILANACAK
İnsani yardım TIR'larından 78’inin AFAD, 30’unun ise Kızılay tarafından oluşturulduğunu kaydeden Kaynak, gönderilecek yardımlara ilişkin, “Orada hangi insan varsa Türkiye’nin uzattığı bu insani yardım elinden yararlanacaktır. Türkiye bu hususta asla çifte standart uygulamamıştır” diye konuştu. Veysi Kaynak, TIR’larda bulunan insani yardım malzemelerinin yaklaşık 15-16 bin kişilik bir kapasiteye yetebileceğini de sözlerine ekledi.
 
“SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise “AFAD ile Kızılay’ın eş güdüm halinde bölgedeki riskleri analiz edip süreci yakından izliyor. Bölgelemizdeki beşeri afetler Türkiye’yi doğrudan ilgilendirmektedir. İhtiyacın anında giderilmesi ve göç olaylarını yerinde durdurulması adına Kızılay ile AFAD’ın ihtiyacın oluştuğu andan itibaren yaptığı önleyici çalışmalar çok anlamlıdır.” dedi.
Musul operasyonundan hemen sonra bölgeye 20 TIR insani yardım malzemesi gönderdiklerine işaret eden Kınık, "Özellikle sınırımıza yakın olan bölgelerdeki beşeri afetler ve insani krizler Türkiye'yi doğrudan ilgilendiriyor. Yapılan çalışmalar, ihtiyacın oluştuğu andaki önleyici çalışmalar çok anlamlı ve Türkiye içerisindeki mülteci yükünü azaltacak ve insanların ihtiyacını gidererek bu insanların vatanlarını terk etmesini engelleyecek bir çalışma çerçevesi sunuyor" diye konuştu.
Konuşmaların ardından, 1500 aile çadırı, 50 tuvalet, 50 duş konteyneri, 50 çok amaçlı çadırın yanı sıra çok sayıda uyku tulumu, battaniye ve jeneratörün bulunduğu 108 TIR’lık yardım konvoyu, dualarla Musul'a doğru yola çıktı.
(Haber Merkezi)