“Kısa vadede SGK prim oranları düşürülmeli”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, işsizlik rakamların beklenenin üzerinde artmasından dolayı çok hızlı bir şekilde önlem alınması gerektiğini ifade etti.

Güncel 18.02.2019, 19:41
295
“Kısa vadede SGK prim oranları düşürülmeli”

“Zaman kaybetmeden orta ve uzun vadeli strateji planı hazırlanması gerektiğini ifade eden Palandöken, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsizlik sayısının 2018 yılı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 706 bin kişi artarak 3 milyon 981 bin kişiye çıktığını, işsizliğin kalıcı olarak düşmesi için orta ve uzun vadeli bir strateji planı hazırlanması gerektiğini dile getirdi. Kısa vadede işsizlik oranının azalması için SGK primi oranlarının hiçbir şarta bağlı olmaksızın düşürülmesi gerektiğini anlatan Palandöken, bu prim indiriminin bütçe açığını artıracağını ama istihdam artışının etkisiyle bu açığın zamanla kapanacağını kaydetti. Palandöken, “Ayrıca, işsiz kalanların da devlete yük olacağı düşünülürse bütçe açığı göze alınarak SGK primlerinin oranları mutlaka indirilmelidir” diye konuştu.

“İŞSİZLİK ARTTIKÇA MESLEKİ EĞİTİMİN ÖNEMİ ARTIYOR”

Sadece yüksek teknolojiye değil, aynı zamanda istihdama dayalı büyüme modellerinin de desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Bendevi Palandöken, “Kasım ayında genç işsizliği oranı 4,3 puan birden arttı. Her 4 gençten biri işsiz. Genç işsizliği oranı arttıkça ve üniversiteli işsizler çoğaldıkça mesleki eğitimin önemi daha da artıyor. Ara eleman açığı devam ederken üniversiteli işsizlerin sayısı artıyor. İşsizlik oranı yaz aylarında düşüşe geçecektir ama bu oranın kalıcı olarak tek hanelere düşebilmesi, ancak ulusal istihdam stratejisi hazırlanarak mümkün olabilir. Mevsimsel etkilerden dolayı işsizlik oranı daha da artabilir. Yaz aylarında inşaat ve turizm sezonu açılınca işsizlik oranı azalacaktır” şeklinde konuştu.(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
11°
az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@