“Kimliksiz bir toplum, dağılmaya mahkûmdur”

Anayasa değişikliği referandumunda “Hayır” diyeceğini açıklamasının ardından Milliyetçi Hareket Partisi’nden ihraç edilen Kayseri Bağımsız Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, yaşanacak bir sistem değişikliğinin Türk insanını kimliğinden uzaklaştıracağını belirterek, “Kimliksiz bir toplum, dağılmaya mahkûmdur. Bu nedenle çocuklarımızın geleceği için Anayasa değişimine ‘Evet’ diyemeyiz. Türkiye, parlamenter sistemle yoluna devam etmelidir.” dedi.

Güncel 16.03.2017, 20:13
1005
“Kimliksiz bir toplum, dağılmaya mahkûmdur”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile birlikte önceki gün Çorum’a gelen Milletvekili Halaçoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği Çorum Şubesi’nde yurttaşlara hitap etti.

Hükûmet kanadının referandumda kaybedeceğini anlayınca, “Hayır” cephesine yönelik mesnetsiz suçlamalarda bulunmaya başladığını dile getiren Halaçoğlu, “Ben milletvekili seçilince Meclis’te bu Anayasa’yı korumak için yemin ettim. AKP’liler de benimle birlikte aynı yemini etti. Şimdi kalkıp, ben bu değişikliğe ‘Hayır’ diyorum diye beni nasıl teröristlikle suçlayabilirler? Ben 15 yıl boyunca Tarih Kurumu Başkanlığı yaptım. En ufak bir falsomu gördünüz mü? AKP’liler referandumda kaybedeceğini anlayınca, tercihini ‘Hayır’ yönünde kullanacak seçmenlere temelsiz bir şekilde ‘terörist’ suçlaması yapıyorlar. Buna hiç kimsenin hakkı yok.” diye konuştu.

Türkiye’nin parlamenter demokratik sistemle yoluna devam etmesi gerektiğini vurgulayan Yusuf Halaçoğlu, “Bu Anayasa değimiyle beraber Cumhurbaşkanı, inanılmaz yetkilerle donatılmış olacak. Öyle ki bu kadar yetki padişahlarda bile olmaz. Parlamenter sistemden vazgeçilmesi hâlinde kimliksiz bir toplum olmaya doğru yol alacağız. Kimliksiz bir toplum, dağılmaya mahkûmdur. Bu nedenle çocuklarımızın geleceği için Anayasa değişimine ‘Evet’ diyemeyiz. Türkiye, 16 Nisan’dan sonra da parlamenter sistemle yoluna devam etmelidir.” ifadelerini kullandı.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:59
Güneş 05:38
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:53
Yatsı 21:25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@