KESK, 19 yaşında

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), kuruluşunun 19. yılını çeşitli etkinliklerle kutlayacak.

KESK, 19 yaşında

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), kuruluşunun 19. yılını çeşitli etkinliklerle kutlayacak.

09 Aralık 2014 Salı 23:43
KESK, 19 yaşında
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), kuruluşunun 19. yılını çeşitli etkinliklerle kutlayacak. KESK Dönem Sözcüsü ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Çorum Şube Başkanı Merter Kocatüfek, Türkiye’de kamu emekçilerinin mücadele tarihinin yapı taşı, fiili meşru mücadelenin açık adresi konumundaki KESK’in 19 yaşında olduğunu söyledi.
KESK’in 19. kuruluş yıldönümü dolayısıyla 14 Aralık Pazar akşamı saat 19.00’da Vadi Restoran’da “Dostluk ve Dayanışma Gecesi” düzenleyeceklerini ifade eden KESK Dönem Sözcüsü Merter Kocatüfek, KESK’in 19. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada şöyle dedi:
“KESK’in tarihi elbette ki 19 yıldan ibaret değildir. KESK’in tarihi Türkiye’de demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinin tarihi ile bütünleşerek iç içe geçmiştir. Encümen-i Muallim’den TÖS’e TÖB-DER’e, TÜM-DER’e, TÜS-DER’e ulaşan,12 Eylül karanlığını yırtanların tarihi KESK’in, KESK’lilerin tarihidir. Bu ülkenin topraklarında yılmadan yorulmadan yoluna devam eden emekçilerin mücadele tarihinin KESK’in tarihi olduğunu asla unutmadık/unutmayacağız.
Bu ülkenin emeği ile geçinen tüm kesimlerinin önünde her zaman zorlu süreçler, çetin mücadeleler olduğunu en iyi bilenler KESK’lilerdir. Çünkü KESK güçlünün hukukuna karşı her zaman ezilen, dışlanan, ötekileştirenlerin yanında saf tutmuştur. Bu nedenle demokrasiye susamış bir halka baskı, zor ve şiddetten başka bir şey vaat etmeyenlerin öncelikli hedefleri arasında KESK’’in yer alması şaşırtıcı değildir.
Saldırılar karalamalarla, soruşturmalarla, mobbingle, ayrımcılıkla, gözaltılarla, tutuklamalarla, faili meçhullerle ve diğer baskı türleriyle devam etti, ediyor. AKP döneminde baskılar sistematik bir hal aldı.
Ancak mücadeleci kimliği ile her türlü baskı ve sömürünün karşısında yer alan kamu emekçilerinin örgütü KESK önüne çıkarılan tüm engellemelere, baskılara, gözaltı ve tutuklama kuşatmasına inat, mücadele kararlılığıyla hep ayakta kalmıştır. Bundan sonra da dimdik ayakta kalacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır. Çünkü KESK faşizme karşı demokrasi, emperyalizme karşı bağımsızlık, savaşa karşı barış, baskılara karşı özgürlük, ırkçılığa ve şovenizme karşı emeğin birliği ve halkların kardeşliği mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.”
(ÇORUM HABER)
Son Güncelleme: 09.12.2014 23:46