Kentsel dönüşüm projesi 14 Ekim’de ihale edilecek

Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli alan ilan edilen bölgede 10 mahalleyi kapsayan bir kentsel sönüşüm projesi hazırlanacağını kaydeden Başkan Karataş, kentsel dönüşümün en büyük hedeflerinden birisi olduğunu vurguladı.

Güncel 29.09.2014, 01:42 29.09.2014, 01:43
881
Kentsel dönüşüm projesi 14 Ekim’de ihale edilecek
Osmancık Belediyesi tarafından yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları ihale aşamasına geldi.

Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, ilçede kapsamlı bir kentsel dönüşüme hazırlandıklarını belirterek, ilçenin yeni imar planını da içeren projenin 14 Ekim 2014 tarihinde ihale edileceğini açıkladı.

Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli alan ilan edilen bölgede 10 mahalleyi kapsayan bir kentsel sönüşüm projesi hazırlanacağını kaydeden Karataş, kentsel dönüşümün en büyük hedeflerinden birisi olduğunu belirterek “İlçemizin eski yerleşim alanları günümüzün şehir standartlarını taşımıyor. Bu nedenle 10 mahalleyi kapsayan bir kentsel dönüşüm çalışması en büyük hedeflerimiz arasındaydı. Osmancık Belediyesi olarak gerekli girişimlerde bulunduk ve kentsel dönüşüm yetkisi aldık. Çalışmalarımız ihale aşamasına geldi ve 14 Ekim’de imar planlarını da kapsayan projenin hazırlanması işini ihale edeceğiz” dedi.

Kentsel dönüşüm çalışması sonucunda inşa edilecek yaşam alanları ile Osmancık’ın modern bir kente dönüştürüleceğini kaydeden Belediye Başkanı Karataş, “Riskli alan dönüşümü yapacağımız bölge Yeni, Hıdırlık, Yazı, Ulucami, Kızılırmak, Cumhuriyet, Gemici, Çay, Güney ve Yeşilçatma mahallesi sınırları içerisinde kalan yaklaşık 160 hektarlık bir alan. Bu alan Osmancık’ın en eski yerleşim bölgesi olduğundan şehir standartlarını taşımayan alt yapısı yetersiz bir bölge olmakla birlikte çoğunlukla afet riski taşıyan yapılara sahip bir yerleşim alanı.

Kentsel dönüşümle bu bölge, zemin durumu ve üzerindeki sağlıksız yapılaşmadan kaynaklanan risklerden arındırılacak. Alan içerisinde güvenlik açısından sıkıntı yaratan, afet riski taşıyan, herhangi bir mühendislik hizmeti almadan yapılaşmış, ekonomik ömrünü tamamlamış yapılar bertaraf edilerek altyapısı ve sosyal donatısı tamamlanmış, sağlıklı, güvenilir kentsel yaşam alanları inşa edilecek” diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 14 Ekim 2014 Salı günü ihale edileceğini hatırlatan Karataş, kentin imar planının da günümüz standartlarına göre yeniden düzenleneceğini sözlerine ekledi. (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
11°
açık
banner303
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@