Karaciğerinden 25 santimlik kitle çıktı

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir hastanın karaciğerinin üst kısmında tespit edilen yaklaşık 25 santimetre büyüklüğündeki kitle yapılan başarılı bir operasyonla çıkartıldı.

Güncel 16.06.2016, 00:36 16.06.2016, 00:37
2301
Karaciğerinden 25 santimlik kitle çıktı

Yaptığı çalışmalarla insanlığa fayda sağlamayı amaç edinen Hitit Üniversitesi, her alanda olduğu gibi sağlık alanında da Tıp Fakültesi tarafından gerçekleştirilen başarılı tedavi yöntemleri ile önemli gelişmeler kaydetmeye devam ediyor.
Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen başarılı operasyonlara bir yenisi daha eklendi.
Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi polikliniğine müracaat eden Selami Kocabaş isimli hastanın karaciğerinin üst kısmında 23x20 cm boyutlarında içinde solid yapıların da bulunduğu kistik kitle tespit edildi.
Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Settar Bostanoğlu ve Op. Dr. Bülent Öztürk’ten oluşan bir ekiple yapılan başarılı bir operasyonla 25 cm çaplı kitle çıkartılarak hasta Selami Kocabaş sağlığına kavuşturuldu.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Settar Bostanoğlu, “Matür Kistik Teratomalar (Dermoid Kist) genellikle çocukluk çağında görülen erkeklerde testis, kadınlarda overlerden kaynaklanan tümörlerdir. 100.000 de 1 oranında görülürler. Erişkinler de, testis-over dışında gelişmeleri çok nadirdir. (Olguların % 4 ü kadar). Yerleşim yerlerine bağlı olarak oldukça büyük boyutlara ulaşabilirler. Boyutları büyüdükçe belirti vermeye başlarlar. İçlerinde saç, diş, kemik gibi değişik yapılar bulunabilir. Genellikle iyi huyludurlar. Hastamızda, hem kitlenin büyüklüğü hem de kaynaklandığı organ açısından çok nadir karşılaşılan bir tablo söz konusudur ve dünya literatürünü taradığımızda da çok az sayıda olgu yayınlandığını gördük” dedi.

ALKAN’DAN GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ
Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, oldukça nadir görülen bir rahatsızlık sonrası hastanede yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuşan Selami Kocabaş’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.
Çok köklü bir geleneğe sahip olan hastanenin Tıp Fakültesi ile birlikte daha da güçlendiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan, Tıp Fakültesi’nin her geçen gün nitel ve nicel olarak büyüdüğünü ve bu büyümenin devam edeceğini söyledi.
Her geçen gün hızla büyüyen Tıp Fakültesi bünyesinde başarılı çalışmaların her alanda artarak devam edeceğine inandığını belirten Alkan, başta Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, Hastane Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Settar Bostanoğlu ve Op. Dr. Bülent Öztürk olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@