“Kapı kulu olmayana ekmek vermiyorlar”

Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu’na bağlı Türk Eğitim-Sen üyeleri, bir günlük iş bırakma eylemi yaptılar. Hükûmet’in özellikle Millî Eğitim alanında yaptığı son yasal düzenlemeleri, yönetici atamalarını ve öğretmen rotasyonlarını protesto etmek amacıyla dün gerçekleştirilen greve Kamu-Sen’e bağlı diğer sendikalar da destek verdi.

Güncel 25.09.2014, 10:48 25.09.2014, 10:50
701
“Kapı kulu olmayana ekmek vermiyorlar”
Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu’na bağlı Türk Eğitim-Sen üyeleri, eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekmek, yönetici atamaları ve öğretmen rotasyonlarını protesto etmek amacıyla dün, bir günlük iş bıraktılar.

Sendika üyeleri dün saat 10:00’da Atatürk Anıtı önünde buluşarak, Gazi Caddesi’nde yürüyüşe geçtiler.

Eyleme Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mehmet Fatih Gök, Türk Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Selim Aydın, Türk Büro-Sen Şube Başkanı Sami Çam, Türk Diyanet Vakıf-Sen Şube Başkanı Mustafa Ünlü ve çok sayıda sendika üyesi katıldı.

“Adalet dediniz, kul hakkı yediniz” ve “Yandaş sendika istemiyoruz” şeklinde sloganlar atan sendikalı memurlar, yürüyüşlerini Hürriyet Meydanı’nda noktalayarak PTT Binası önünde toplandılar.

Burada bir basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Selim Aydın, “Bugün, Millî Eğitim’deki haksızlıklara, hukuk tanımazlığa, adam kayırmalara karşı isyanın doruğa çıktığı gündür. Bugün, Hz. Ömer adaletini elinin tersiyle itenlere, Millî Eğitim’de ayrımcılık kokan uygulamalara, yılların emeğiyle elde edilmiş makamların yandaşlara, torpillilere, sırtı kalın olanlara peşkeş çekilmesine ‘dur’ denildiği gündür. Bugün, eğitim çalışanlarının, üniversite çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarının tırpanlanmasının, öğretmenlerin itibar kaybetmesine neden olan uygulamaların, akademik zam sözü verilmesine rağmen bu sözünün arkasında durmayanların, çalışanlara enflasyon farkını dahi çok görenlerin, gelir dağılımındaki adaletsizliğin protesto edildiği gündür.” diye konuştu.

Selim Aydın basın açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“Bilindiği gibi okullarda yöneticiler birer birer tasfiye ediliyor. Bilgisi, birikimi, ödülleri ve başarıları ile adından söz ettiren, okulu TEOG’da, üniversite sınavlarında başarılı olan, öğrenciler, öğretmenler ve veliler tarafından takdirle karşılanan, canını dişine takarak okulunu zirveye taşıyan okul müdürlerinin sırf siyasi iktidarın kapı kulu olmadıkları için, sırf MEB yetkilileri istemediği için görevlerine son verildi. Onların yerine masa başı ilişkileri, akrabalık, dostluk, yandaş sendika, siyaset ilişkileri güçlü olanlar görevlendiriliyor. MEB Yasası ve akabinde çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliği ile okulları hallaç pamuğu gibi dağıttılar. Görev süresi uzatılacak müdürleri kendilerine biat edenlerden, ideolojisi ve siyasi duruşu iktidara yakın olanlardan seçtiler. Millî Eğitim’de yaşanan sorunlar sadece kadrolaşmayla ilgili değildir. Eğitim çalışanları angarya görevlerle mağdur edilmektedir. Şöyle ki; öğretmenlerin nöbet hizmeti bulunmaktadır. Ancak asıl işi eğitim hizmeti olan öğretmenler, sorumluluğu çok geniş olan nöbet hizmetinin karşılığı olarak ek bir ücret alamamaktadır. Bu durum hem iç hukuka ve uluslararası mevzuata hem de hakkaniyet anlayışına aykırıdır. Taşeronlaşma almış başını gitmektedir. Kamuda taşeron çalışan insanların sayısı 2002 yılında 10 bin civarında iken, bugün belediyelerde dâhil edildiğinde 2 milyon 500 bine ulaşmıştır. Maliyetleri düşürmek, ucuz ve iş güvencesiz insan çalıştırmak anlamına gelen taşeronlaşma çalışma hayatını tehdit etmektedir. AKP iktidarı döneminde tavan yapan taşeronlaşma insan sömürmenin diğer adıdır. İktidar yaptığı düzenlemelerle taşeronlaşmayı meşrulaştırmakta, devlet memurluğu kavramının yerine koymaya çalışmaktadır. Amaç çok açıktır: İş güvencesiz taşeron memur modeli, çalışma hayatına yerleştirilmeye çalışılmaktadır. Sendikamızın bu eylemi bir uyarı niteliğindedir. Bu ülkeyi yönetenler aklını başına almalıdır. Aksi takdirde bu eylemlerimiz bir son olmayacak, sürekli eylemlilik süreci başlatılacaktır. En kısa sürede taleplerimize cevap bekliyoruz, alacağımız cevap eylemlerimizi de şekillendirecektir. Biz sözümüzü söyledik, duyan duymayan kalmasın.”
(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:05
Güneş 06:29
Öğle 12:35
İkindi 15:53
Akşam 18:32
Yatsı 19:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@