Kapalı yöntemle ilk kez tümör operasyonu yapıldı

Geçtiğimiz günlerde akredite olmayı başaran Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı son üç haftada 4 adet böbreküstü bezi tümörü olan hastayı Laparoskopik (kapalı) yöntemle ameliyat etti.

Güncel 15.05.2019, 21:00
742
Kapalı yöntemle ilk kez tümör operasyonu yapıldı

Gerek Çorum gerekse bölgede birçok önemli ve büyük ameliyatları başarı ile yapar hale gelen HİTÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. İbrahim Tayfun Şahiner, Doç. Dr. Murat Kendirci, Dr. Öğr. Üyesi Murat Baki Yıldırım, Op. Dr. Murathan Erkent ve genel cerrahi ekibi tarafından başarılı bir şekilde ameliyat edilen 4 hasta, Laparoskopik sürrenal eksizyonu ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Yapılan ameliyatlara ilişkin bilgiler veren Doç. Dr. İbrahim Tayfun Şahiner, genel cerrahi kliniğinde laparoskopik yöntemle böbreküstü bezlerinin cerrahi tedavisinin yapıldığını söyledi. Büyük oranda hayati öneme sahip hormonları salgılayan böbrek üstü bezlerinin, sağ ve solda olmak üzere iki taraflı olarak vücudumuzun en derin ve korunaklı yerinde bulunduğunu belirten Doç. Dr. Şahiner, sağda karaciğerin altında ve sağ böbreğin üzerinde ve ana toplardamarın hemen sağ yanında, solda ise dalağın altında sol böbreğin üzerinde ve ana atardamarın hemen solunda yer alan bu organların deneyimli ellerde ameliyat edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Doç. Dr. Şahiner, açık ameliyat ile büyük bir kesi ile daha uzun süren ameliyatların, daha fazla ağrı, ameliyat yeri enfeksiyonu ve büyük yara izi gibi birçok dezavantajı olmakla birlikte hastanede yatış süresi ve dolayısı ile günlük yaşama dönüşü de oldukça uzattığını belirtti.

Son üç haftada dört adet hastanın laparoskopik yöntemle başarılı bir şekilde tedavi edildiğini hatırlatan Doç. Dr. Şahiner, bu tür ameliyatların yakın zamana kadar açık cerrahisinin bile bölgede sınırlı sayıda yapılırken, son yıllarda genel cerrahi anabilim dalı tarafından ileri laparoskopik tekniklerle bu türlü ameliyatların gerçekleştirilmesinin Çorum ili ve bölge halkı için büyük bir avantaj sağladığını belirtti.

ALKAN’DAN ZİYARET

Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı ile birlikte hastanede yapılan başarılı ameliyatlarla sağlığına kavuşan hastaları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Çorum'da yapılan bu nitelikli ve başarılı ameliyatların hastaların sağlığına kavuşmasında çok önemli rolü olduğunu belirten Rektör Alkan, Tıp Fakültesindeki öğretim elemanları, alanında uzman hekimler ve sağlık ekibinin olağanüstü gayretleri sonucunda hastanenin çok önemli başarılara imza attığının altını çizerek başta Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim Tayfun Şahiner ve Doç. Dr. Murat Kendirci olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
az bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@