“Kanser önlenebilir bir hastalık”

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı, yaşlı hastalığı olarak tanımlanan ve tüm dünyada hızlı bir yükseliş tirendi gösteren kanserin, ülkelerin adeta korkulu bir rüyası haline geldiğini ifade ederek, dengeli beslenme, aşırı kilodan sakınma, sigara ve alkolden uzak durma, egzersiz yaparak yeterli sebze ve meyve tüketilmesinin kanser riskini en aza indirdiğini dile getirdi.

Güncel 04.04.2019, 19:10
226
“Kanser önlenebilir bir hastalık”

Son yıllarda kanserin tüm dünyada artış gösteren bir hastalık olduğunu belirten Saatcı," Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın verilerine göre 2008 yılında dünya genelinde 12 milyon kişiye kanser teşhisi konulurken, bu rakamın 2030 yılında 26 milyonu aşacağı tahmin edilmektedir. Önümüzdeki yıllarda karşılaşacağımız bu artışın önemli bir bölümü ne yazık ki gelişmekte olan ülkelerde görülecektir. Gelişmekte olan ülkelerde sadece kanser sıklığı değil fakat aynı zamanda kansere bağlı ölümler daha fazla artış gösterecektir. Hastalık yükü ve insan gücü kayıpları ile beraber ortaya çıkacak ekonomik kayıplar da düşünüldüğünde önümüzdeki yıllar içerisinde gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki farkın daha da belirginleşeceği tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, kanserde görülen bu artışın temel üç sebebi; yaşlı nüfusta meydana gelen artış, tütün kullanımı ve obezite salgınıdır. 21. Yüzyıl içerisinde kanserle mücadelede ülkelerin bu faktörleri yerinde değerlendirip, akılcı kanser mücadele politikaları geliştirmesi gerekmektedir. Kanser sadece pahalı ilaç vb. tedaviler ile kontrol altına alınabilecek bir hastalık değildir. Bu nedenle, ülkelerin finansal kaynaklarına uygun şekilde esas yatırımlarını kanseri önleme ve erken teşhise yönlendirmeleri gerekmektedir” dedi.

Türkiye’deki kanser verilerinin uzun yıllar yeterli kalite ve doğrulukta olmadığını belirten Saatcı, sağlıkta dönüşüm programı ile beraber kanser kayıtçılığı üzerine yapılan ciddi yatırımlar neticesinde Türkiye’de son yıllarda pek çok uluslararası kurumca da kabul edilen, güvenli kanser istatistiklerine ulaşılabildiğini vurguladı. Türkiye’de de verilere bakıldığında kanser oranında bir artış gözlemlendiğini anlatan Saatcı, diğer ülkeler ile kıyaslandığında Türkiye için esas sorunun tütüne bağlı kanserler olduğunu vurguladı. Her yıl yeni teşhis edilen 150.000 kanser olgusunun en az 100.000’inin direkt olarak sigara kullanımı ile ilişkili olduğunu söyleyen Saatcı, Türkiye için en önemli kanser kontrol yönteminin tütünle mücadele olduğunu dile getirdi. Açıklamasında kansere karşı toplum olarak yapılması gerekenlerle ilgili de bilgi veren Saatcı, “Çevreyi temizlemek, suyu, toprağı, çevreye ve insan sağlığına uygun hale getirmek ve bunların sıkı denetiminin yapılması da toplumsal bilinç olarak kansere karşı verilen destektir” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@