“Kanser önemli bir halk sağlığı problemi”

Çorum Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi tarafından “Dünya Kanser Günü” dolayısıyla eğitim seminerleri düzenlendi.

Güncel 11.02.2014, 22:17 11.02.2014, 22:18
452
“Kanser önemli bir halk sağlığı problemi”
“Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar” konulu seminerler Velipaşa Konağı’nda, Palabıyık Köyü Derneği ve Konaklı Köyü’nde gerçekleştirildi. KETEM ekipleri, eğitim için gidilen Konaklı Köyü’nde ayrıca 76 kişiden smear örneği alarak kanser taraması da yaptı.

KETEM sorumlu hekimi Dr. Memnune Metin Yalçın’ın konuşmacı olarak yer aldığı seminerler çok sayıda katılımcı tarafından izlendi.

Dr. Yalçın, konuşmasında kanserin vücuttaki gelişimi ve hücrelere olan etkileri anlatarak, hastalığın belirtileri ve korunma yolları hakkında da bilgiler verdi.

DÜNYA KANSER GÜNÜ

Kanserin hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu ifade eden Yalçın, şunları dile getirdi:

“Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır. Ülke genelinde yılda yaklaşık 170.000 kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmektedir. Bölge ya da şehirlerimiz arasında kanser sıklığı açısından anlamlı farklılıklar yoktur. Bununla beraber, ülkemizdeki kanserlerin önemli bir kısmı sigara ve obezite ile ilişkilidir.

Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunun %90-95’inden sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine uzun süre maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenler kanser görülme sıklığı artırır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilir, ayrıca tarama programlarına katılarak erken teşhisle yaşam süremizi uzatabiliriz.

Ülkemizde, Kanser Daire Başkanlığımızın da üyesi olduğu Dünya Kanser Teşkilatı (UICC) (http://www.worldcancerday.org/) geçen yıl olduğu gibi 2014 Dünya Kanser Günü’nde de kanser hakkında yanlış bilinenler teması üzerinde durmaktadır. Ülkemizde de, dünya genelinde kanser konusunda bazı yanlış bilinen doğruları vurgulamak gerekmektedir.” (Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
22°
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:11
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:57
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@