“Kadınlar her alanda yüksek oranda temsil edilmeli”

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının 85’inci yıldönümü nedeniyle CHP’li kadın Belediye Meclisi üyeleri tarafından ortak bir açıklama yapıldı.

Güncel 07.12.2019, 00:36
310
“Kadınlar her alanda yüksek oranda temsil edilmeli”

Meserret Garipoğlu, Nazik Bulut ve Didem Tokgöz Semiz tarafından yapılan ortak açıklamada, kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımda karar verme süreçlerinde daha etkin rol alması, siyasal alanlarda daha yüksek oranda temsil edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“5 Aralık 1934 tarihinde Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan değişiklikle Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Türk kadını, pek çok batılı devletten daha önce seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Getirilen bu yeni düzenleme ile modern ve çağdaş Türk toplumunun temeli atılmıştır. Kadın ve erkek eşitliğini esas alan, toplumsal hayatın her alanında olan kadını, siyasal hayatta da var etmek için atılmış bu adım son derece önemli ve anlamlıdır.

Ancak ülkemiz bugün kadınların siyasetteki yeri açısından devraldığı bu önemli mirası, olması gereken seviyeye getirememiş, siyasi partilerin seçim listelerinde kadın adaylara etkin bir biçimde yer verilmemiştir. Yerel yönetimlerde ve meslek örgütlerinde sayımızla orantılı olarak temsil edilmemek üzüntü verici bir gerçektir. Toplumsal yaşamın her alanında büyük sorumluluklar yüklenen, gelecek kuşakların yetiştirilmesinde en büyük pay sahibi olan kadınlarımızın sahip olduğu haklarının bilincine varmaları büyük önem taşımaktadır. Kadınlarımız ekonomik ve sosyal yaşama katılımda karar verme süreçlerinde daha etkin rol almalı, siyasal alanlarda daha yüksek oranda temsil edilmelidir. Kadınlarımızın öncelikle toplum içerisinde var olmak için mücadele ettiği bir ülkede, onların siyasete tam ve aktif katılımını sağlamak için, pozitif ayrımcılık temelinde demokratik atılımlarının güçlendirilmesi gerekmektedir.

Modern Türkiye Cumhuriyetini eşitlikçi bir anlayışla inşa eden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 85 yıl önce verdiği bu haktan bir adım bile geri gidilmesine asla izin vermeyeceğiz. Umutlu ve güzel bir geleceğe kadınıyla, erkeğiyle omuz omuza yürüyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 85. yıl dönümünü kutluyor, hakları için mücadele etmekten bir an bile vazgeçmeyen tüm kadınların sonuna kadar yanında olduğumuzu beyan ediyoruz.” (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 03 Aralık 2020
İmsak 06:08
Güneş 07:38
Öğle 12:35
İkindi 14:59
Akşam 17:21
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@