“Kadın ve çocuklar sadece fiziksel şiddete maruz kalmıyor”

Hasanpaşa Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Demokrasi, İnsan Hakları ve Yurttaşlık Kulübü’nün faaliyetleri kapsamında bir grup öğrenci Avukat Mine Esra Çınar ile “kadın ve çocuk hakları” konulu bir röportaj gerçekleştirdiler.

Güncel 24.11.2018, 00:23 24.11.2018, 00:24
338
“Kadın ve çocuklar sadece fiziksel şiddete maruz kalmıyor”

Kulüp öğretmenleri Gül Ünal ve Cengiz Fakı’nın da hazır bulunduğu röportajda toplumda kadınların fiziksel şiddetin yanında ekonomik ve psikolojik şiddete de maruz kaldığını belirten Av. Çınar, şiddet mağduru kadınlar ve çocukların bu amaçla tesis edilen sevgi evlerinde misafir edildiğini söyledi.

Kadınların herhangi bir şiddete maruz kaldıklarında en yakın polis karakoluna ve Cumhuriyet Savcılıklarına gidip koruma talebinde bulunabilme haklarına sahip olduğunu kaydeden Çınar, eğer darp gibi bir şiddet söz konusu ise karakolun hastaneye darp raporu alınması için gönderdiğini bildirdi. Savcılığın darp raporu üzerine tarafların ifadesini alarak tahkikat başlattığını ve adli yargıda dava açıldığını ifade eden Çınar, Baro’nun da maddi durumu iyi olmayan kişilere ücretsiz avukat temin ettiğini belirtti. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@