İsmail Hakkı Tombul: “Gezi Direnişi ile insanlar tepkilerini dile getirdi”

Birleşik Haziran Hareketi’nin Çorum Forumu’na katılan KESK eski Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, toplumun her geçen gün daha fazla muhafazakârlaştırıldığını belirterek, mezhepçi tüm politikalara karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Güncel 25.12.2014, 23:43 25.12.2014, 23:44
1307
İsmail Hakkı Tombul: “Gezi Direnişi ile insanlar tepkilerini dile getirdi”
Konuşmasına AKP iktidarının 12 yıllık dönemini değerlendirerek başlayan Tombul, “Zorunlu din derslerinde Sünni Müslümanlık anlatılıyor. Alevilerin talepleri yok sayılıyor. 12 yıllık devlet politikalarının sonucunda, kadınların kaç çocuk doğuracağına, nasıl doğum yapacağına ve hatta nasıl giyineceğine de Cumhurbaşkanı karar veriyor” dedi.
Hak arama mücadelesi veren aydınların cezaevlerine kapatıldığını belirten Tombul, “Türkiye’de 300 bine yakın polis olduğu söyleniyor. 2015 yılında 30 bin daha polis ataması yapacaklarını söylüyorlar. Dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar Türkiye’de toma var. Türkiye’de hepimiz gaz bağımlısı olduk. Gaz yemediğimiz gün rahat edemez hale geldik. Sağcısı solcusu, Alevisi Sünnisi her kim hakkını aramaya kalksa; baskı, cop, toma ve gaz ile müdahale ettiler. Türkiye’de binlerce siyasetçi, öğrenci, avukat ve kamu çalışanını cezaevlerine kapattılar” diye konuştu.
KESK eski Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “AKP, 12 yıllık uyguladığı politikalarla sadece halkı cezaevlerine kapatmakla kalmıyor, bu uygulamaların da üzerini kapatmak için dinsel bir konuyu gündeme getiriyor.
Türkiye’de onurlu bir yaşam sürmek isteyen ne kadar Alevi, solcu, demokrat varsa tüm bu politikalara karşı hep itiraz ettiler. Eylemler, yürüyüşler, grevler yaptılar. Mitingler gerçekleştirdiler. Fakat bir gelişme yaşanmadı. Çünkü, bu direniş parça parçaydı. Bu uygulanan politikalardan rahatsız olunmasına rağmen milyonlarca vatandaş bir araya gelemiyordu.
Umutsuzluğun olduğu böyle bir dönemde, Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm Türkiye’ye dalga dalga yayılan büyük Haziran direnişi yaşandı. Milyonlarca vatandaşı sokaklara döken Gezi Direnişi’nde ilk defa AKP’nin istediği bir şey yapılamadı. Başbakan Erdoğan’ın “İsteseniz de istemeseniz de yaparım” tavrına milyonlarca vatandaş tepki gösterdi. Gezi Direnişi ile insanlar sokaklarda direndi ve geleceklerine sahip çıktı.
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@