Işık: “Değerler Eğitimi Merkezi kurulmalı”

Çorum’da yaşayan zihinsel engelli Alperen Kayacı’nın darp edilmesine yönelik soruşturma devam ederken, İnsani Değerler Platformu Sözcüsü Dr. Öğretim Üyesi Zekeriya Işık ile beraberindeki heyet de kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından darp edilen engelli genci ve ailesini ziyaret etti.

Güncel 05.08.2018, 21:25
436
Işık: “Değerler Eğitimi Merkezi kurulmalı”

Alperen Kayacı ve ailesini evinde ziyaret eden Zekeriya Işık, gencin anne Güler Kayacı’ya geçmiş olsun dileklerini ileterek çiçek takdim etti.

Türkiye’de bir hafta içerisinde toplum olarak içimizi acıtan, iki ahlaksızca ve vicdansızca kotarılmış hadiseye şahit olunduğunu söyleyen İDP Sözcüsü Dr. Öğretim Üyesi Işık, “Önce Bafra’da yaşlı bir amcamızın üzerine araçla su sıçratanların bu yetmezmiş gibi geri dönerek büyük bir kin ve öfke ile onu darp ettiklerini üzülerek gördük. Bu olaydan iki gün sonra da ilimizde engelli bir kardeşimizin dövüldüğüne dair haber sitelerine düşen bir hadise ile sarsıldık” dedi.

Çorum İnsani Değerler Platformu olarak bu menfur hadiseleri şiddetle kınadıklarını ifade eden Işık, “Bizim örfümüzde, inancımızda dedelerimiz, ninelerimiz, büyüklerimiz, otağın ve odanın başköşesinde oturan toplumun bütün bir sosyal ve içtimai yaşama dair tecrübesini hafızalarında taşıyan dolayısıyla geçmişi geleceğe rabıta eden ulu çınarlar olarak saygın bir yere sahiptirler. Büyüklerimiz evlat için Allah rızasını kazanma, cennete ulaşma, toplum için ise onların sağduyusu ve irfanıyla birlik, beraberlik, kardeşlik duygularını yaşatma vesilesidir. Bizim örf ve inancımızda bir dede, nine bütün köyün, mahallenin büyüğü milli, manevi ve ahlaki değerler öğretmenidir. Onların yanında yüksek sesle konuşmaktan, sözlerini kesmekten, saygısızlık ederek gönüllerini kırmaktan çekinen bir toplumdan onlara hakaret ve küfürler savuran hatta fiili olarak şiddette bulunan bir topluluğa nasıl dönüştük bunun üzerinde durmamız ve bir çözüm aramamız gerekmektedir.

Ortaçağda Avrupa’da engelli insanlar Tanrı’nın bir cezası, azap ve gazabı olarak nitelenmiş, şeytanla ilişkilendirilmiş hapsedilerek, zincirlere vurularak, işkencelere maruz bırakılmıştır. Oysaki tevhit sancağı altında ilim, irfan, merhamet ve mağfiretten, Hak ve Hakikat ’ten beslenen bizim atalarımız engelli insanlar için şifahaneler inşa etmiş, müzikal aletlerle ve su sesiyle onlara huzur, dinginlik ve şifa kazandırmak için hastaneler kurmuş, evlerin, tekke ve zaviyelerin en hatırlı sakinleri ve misafirleri olarak onları başköşelerde ağırlamıştır. Onlar diğer bütün insanlar için dünya imtihanını kazanmak ve Rızayı bariye kavuşmak için bir fırsat olarak görülmüştür.

“DEĞERLER EĞİTİMİ MERKEZİ KURULMALI”

Modern insanın temel sorunu materyalist bir anlayışla nefsinin hormonlanması böylece kendisini olduğundan on kat daha güçlü ve yüksekte görmesi sonucu egoizm ve pragmatizm hastalıklarına gark olmasıdır. Bu hastalık hızla toplumumuzda da yayılmış ve yayılmaya da devam etmektedir. Söz konusu hastalıkların tedavi edilmesi için bu toplumun kadim dini, milli, manevi, ahlaki ve vicdani değerlerinin yeniden hatırlatılması, yetmez kanıksatılması ve pratiğe sürülmesinin elzem olduğu yaşanan bu tür hadiselerden de açıkça görülmektedir. Biz Çorum İnsani Değerler Platformu olarak bu konuda bir eğitim seferberliğine ihtiyaç olduğunu görüyor ve talep ediyoruz. Bu bağlamda Hitit Üniversitesi Rektörlüğü’nü de bir “Değerler Eğitimi Merkezi” kurmaya davet ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığımızın ‘Değerler Eğitimi’ne eğitim-öğretim faaliyetleri içerisinde etkin olarak yer vermelerini özelde ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün bu konuda aktif rol almalarını talep ediyoruz. Diyanet Teşkilatımızın yine özelde Müftülüğümüzün Cami ve Kur’an Kurslarında bu tür faaliyetleri artırmalarının yerinde ve faydalı olacağını düşünüyoruz. Gençlere ve çocuklara ulaşılmasında daha aktif bir yöntem olarak sinema, tiyatro, çizgi film ve sosyal medya gibi enstrümanların ilgili kurum ve kurullarca işe koşulmasının ivedi bir durum olduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Üniversite, Milli Eğitim Müdürlüğü, Müftülük, Belediye ve STK’larımızın dayanışma ve işbirliği içerisinde bir değerler eğitimi seferberliği başlatmalarının şehrimiz ve ülkemiz için bir zorunluluk olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Zihinsel engelli Alperen Kayacı ile annesi Güler Kayacı da İnsani Değerler Platformu Sözcüsü Dr. Öğretim Üyesi Zekeriya Işık ile beraberindeki heyete ziyaretleri için teşekkür ettiler.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:56
banner303
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@