İşgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Çorum İl Müdürlüğü, işverenleri ziyaret ederek kentin en kapsamlı işgücü piyasası araştırmasını gerçekleştirecek.

İşgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Çorum İl Müdürlüğü, işverenleri ziyaret ederek kentin en kapsamlı işgücü piyasası araştırmasını gerçekleştirecek.

03 Nisan 2018 Salı 23:12
İşgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek

İŞKUR tarafından 2 Nisan 2018 - 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında “İşgücü Piyasası Araştırması” gerçekleştirilecek. Araştırma kapsamında ilimizdeki 542 işyeri ziyaret edilecek.

Çorum’un tamamında gerçekleştirilecek bu araştırma ile ilin işgücü piyasasının fotoğrafının çekileceği belirtilirken bu araştırmanın İŞKUR tarafından sunulan birçok hizmete girdi sağlayacağı, çalışma kapsamında yapılan işyeri ziyaretleri ile hem kurum hizmetlerinin tanıtılacağı hem de tespit edilen açık işlerin kuruma kazandırılmaya çalışılacağı vurgulandı.

Çorum Valiliği internet sitesinden yapılan açıklamada “İşgücü Piyasası Araştırması” ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Ayrıca, araştırma kapsamında tespit edilen açık iş, temininde güçlük çekilen meslekler ile gelecek dönemde ihtiyaç duyulacak mesleklere ilişkin veriler Yıllık Eğitim Planı hazırlanırken kullanılacaktır. Bu araştırma ile ilimizde istihdam ve işsizlik sorununun çözümü için işgücünün yapısı ile sektörler bazında işgücü, niceliği, eğitimi, niteliği hakkında ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik bilgi toplanması amaçlanmaktadır.

Yapılacak bu araştırma 2018 yılı Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün hedeflerine ulaşmasında katkı sağlayacaktır. Araştırma bilimsel ve anlamlı sonuçlara sahip olacaktır. Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada tamsayım yöntemi ile çalışılacaktır. Çalışma başından sonuna kadar işgücü piyasasına hâkim, güçlü bir ekiple koordine edilecektir. İşyeri ziyaretleri “her işsize, her işverene bir danışman” sloganıyla istihdam edilen, İş ve Meslek Danışmanları tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirilecektir.

Saha çalışması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte tespit edilen 2-9 çalışanı olan 62 işyerinde, 10-19 çalışanı olan 19 işyerinde ve 20 ve üzeri çalışanı olan 461 işyerinde gerçekleştirilecektir. Alan uygulaması bizzat Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü personeli İş ve Meslek Danışmanları tarafından işyerleri ziyaret edilerek gerçekleştirilecektir. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel olarak istatistiksel tahminler üretilecektir. Çorum işgücü piyasası araştırması analizi raporu hazırlanacaktır.

Çalışma sonuçlarının raporlanması yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirilecektir. Çalışmanın sonuç raporunda Çorum işgücü piyasası talep yönüyle ele alınacaktır. Aktif İstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmaktadır. Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmektedir”

(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 04.04.2018 00:48