İlhan Yaşar: “Vergiler azaltılmalı”

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, Türkiye’deki vergi sisteminin adaletsiz olduğunu ve asgari ücretliler başta olmak üzere ücretli çalışanların üzerinde ağır bir vergi yükü bulunduğunu belirterek, “Ülkemizde vergi alanında gerçek anlamda yapılacak bir reform, ancak ücretliler aleyhine var olan bu çarpık yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır. Emek üzerindeki ağır vergi yükü azaltılmalıdır.” dedi.

Güncel 29.11.2014, 00:04 29.11.2014, 01:05
350
İlhan Yaşar: “Vergiler azaltılmalı”
Kısa adı Eğitim-İş olan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Şube Başkanı İlhan Yaşar, asgari ücretliler başta olmak üzere ücretli çalışanların üzerinde ağır bir vergi yükü bulunduğunu belirterek, vergi alanındaki çarpıklığı “gerçek bir reform” ile düzeltilmesi ve asgari ücretliden vergi alınmaması gerektiğini söyledi.

Anayasanın “Vergi Ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür” ifadesinin yer aldığını hatırlatan İlhan Yaşar, “Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemek yükümlülüğü olduğu ve fakat bu ödemenin mali güce göre olması gerektiğidir. Vergi adaleti ‘Az kazanandan az, çok kazanandan çok’ vergi alınarak sağlanacaktır.” dedi.

Eğitim-İş Şube Başkanı İlhan Yaşar, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“Asgari ücretliler başta olmak üzere ücretli çalışanların üzerinde ağır bir vergi yükü bulunmaktadır. Türkiye’de gelir ve kazanç üzerinden alınan verginin yaklaşık üçte ikisi, ücretliler tarafından ödenmektedir. Türkiye’de gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücretliler oluşturmaktadır. Ücretliler üzerinde, doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan vergiler ile birlikte dolaylı olarak, mal ve hizmet üzerinden alınan, yapılan harcamalardan kaynaklanan vergiler de söz konusudur. Bu vergiler ağırlıklı olarak tüketicilerin ya da gerçek anlamıyla toplumun önemli bir kesimini oluşturan başta ücretliler olmak üzere dar ve sabit gelirliler üzerindedir. Bu tutar gelirden alınan verginin üç katından fazladır. Dolaylı vergilerin ağırlığından dolayı da Türkiye’deki vergi sistemi adaletsiz bir yapıya sahiptir. Çünkü dolaylı vergiler, yükümlünün gelirini ve kişisel konumunu dikkate almamakta ve daha başlangıçta gayri adil özellikler taşımaktadır. Toplam vergi gelirleri içinde yüzde 70’lere ulaşan dolaylı vergiler çalışanların vergi yükünü daha da artırmaktadır. Türkiye'de vergi alanında gerçek anlamda yapılacak bir reform, ancak ücretliler aleyhine var olan bu çarpık yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır. Bu bağlamda, Eğitim-İş olarak emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması için asgari ücretten vergi alınmamasını, 1. Vergi dilimi olan yüzde 15’lik vergiye tabi limitin 11.000 TL’den, 22.000 TL’ye yükseltilmesini istiyoruz.”
(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@