“İktidar insan haklarını ihlal ediyor”

Zaman Gazetesi ve Samanyolu Televizyonuna yönelik yapılan operasyonun ardından Çorum Adliye Sarayı önünde ikinci gün de protestoya devam edildi.

Güncel 16.12.2014, 21:21 16.12.2014, 22:33
739
“İktidar insan haklarını ihlal ediyor”
Zaman Gazetesi ve Samanyolu Televizyonuna yönelik yapılan operasyonun ardından Çorum Adliye Sarayı önünde ikinci gün de protestoya devam edildi.
Çorum Aktif Eğitimciler Sendikası İl Temsilciliği tarafından düzenlenen protesto eylemine çok sayıda vatandaş katıldı.
Çorum Aktif Sen İl Temsilcisi Adem Yücel, yaptığı konuşmada; Türkiye’nin her geçen gün nefes almanın biraz daha zorlaştığı bir yer haline geldiğini dile getirdi. Devletin tarafı olduğu, uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınmış, neredeyse bütün temel insan hak ve özgürlüklerinin ihlale uğradığını vurgulayan Yücel, bu vahim ihlallerin ise bizzat yöneticiler eliyle gerçekleştirildiğini söyledi. Bin insanın veya canlının hakkını ihlal edenlerin Allah’ın hakkını da gasp etme kabahatini işlediğine inandıklarını anlatan Yücel, “Bugün eğitimde, adliyede, emniyette hemen hemen kamunun tüm alanlarında, haksız ve hukuksuz uygulamalara imza atılıyor. Tasfiyeler, sürgünler ve haksız biçimde görevden almalar birbirini takip ediyor. Bütün bu yapılanların güzel ülkemize neler kaybettirdiği, hiç ama hiç önemsenmiyor. Yetişmiş devlet kadroları hızardan geçiriliyormuşçasına kesilip, biçiliyor.
Türkiye her geçen gün biraz daha fazla kan kaybediyor, yarın ne olacağı kimse tarafından kestirilemiyor” diye konuştu.
Saraylarda oturanların toplumun sesini duyamaz, derdini bilemez hale geldiğini kaydeden Adem Yücel, yoksul öğrencilere ücretsiz eğitim veren ve bu yönüyle milli-eğitime ciddi oranda katkı sağlayan okuma salonlarının kapatıldığını yurtların kapısına kilit vurulduğunu ifade etti.
Yücel, 17-25 Aralık tarihleri arasında bir asra yetecek kadar yanlış yapıldığını ve iradenin bu hataları söyleme ve sorgulama konumunda olan medya organlarını susturmak ve sindirmek için elinden geleni yaptığını söyledi. Türkiye’nin basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasından 154. sıraya gerilediğini ifade eden Adem Yücel, kamu çalışanlarının siyasi görüş ya da etnik kökenlerine bakılmadan fişlendiğini, ayrımcılığa tabi tutulduğunu ve haklarına el konulduğunu vurguladı. Aktif Eğitimciler Sendikası olarak, bu onurlu, haklı, vicdanlı mücadelenin daima arkasında ve yanında olacaklarını belirten Yücel, korkmadan söyleyecek ve haksızlıklar karşısında asla susmayacaklarını dile getirdi. Zalimler kadar zulme rıza gösterenlerin de sorumlu olduğunu belirten Yücel, “Biz babalarımızdan ve dedelerimizden hür ve bağımsız bir Türkiye emanet aldık. Evlatlarımıza ve torunlarımıza da aynı şekilde, hür ve bağımsız bir Türkiye teslim edeceğiz” diye konuştu.
(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:25
Öğle 12:37
İkindi 15:58
Akşam 18:38
Yatsı 19:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@