“İkiz Konaklar” otel oluyor

Çorum Belediyesi Kültür Yolu Projesi’nin taşlarını döşemeye devam ediyor. Çorum Kalesi’nden başlayıp Ulucami’ye kadar uzanan “Kültür Yolu” rotasında uygulanacak projeler Çorum turizmine ivme kazandıracak. Bu kapsamda rota üzerinde bulunan İkiz Konaklar Belediye tarafından restore edilecek. İkiz Konakların restorasyonunu içeren protokol Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi arasında imzalandı.

Güncel 08.10.2020, 20:30
2891
“İkiz Konaklar” otel oluyor

Çorum’un tarihi değerlerini gün yüzüne çıkararak şehrin turizm potansiyelini artırmayı hedefleyen Belediye, Çorum Kalesi, Velipaşa Hanı ve Ayakkabıcılar Arastayla ilgili projelerini sürdürürken, diğer yandan Kale’den başlayarak Ulucami’ye kadar devam eden Kültür Yolu rotası üzerinde bulunan tarihi yapıları da yeniden ayağa kaldırıyor. Veli Paşa Konağı yanında bulunan ve mülkiyeti Çorum Belediyesi’ne ait olan İkiz Konaklar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Çorum Belediyesi tarafından restore edilecek. Konakların butik otel olarak turizme kazandırılmasının hedeflendiği proje için Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi arasında protokol imzalandı. Çorum Valiliği’nde gerçekleşen imza törenine Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Şengül katıldı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, yaptığı açıklamada İkiz Konaklar projesi hakkında bilgi verdi. Başkan Aşgın, Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 1,5 Milyon TL’lik desteği ve Çorum Belediyesi’nin katkısıyla İkiz Konakların restore edilerek turizme kazandırılacağını bildirdi.

Mülkiyeti Belediye’ye ait İkiz Konaklar’ın 217 metrekare parsel alanı ve 300 metrekare kullanım alanı bulunduğunu belirten Aşgın, restorasyonun tamamlanması ile burayı butik otel yapacaklarını, bahçesinde yerel kahve kültürünü yansıtan ve leblebi tanıtımı yapılacak bir alan oluşturacaklarını, ayrıca eski halılardan küçük bir müze oluşturacaklarını vurguladı.

Vali Mustafa Çiftçi de “Kültür Yolu” rotasında bulunan İkiz Konaklar’ın Belediyece restore edilmesini içeren bir protokole imza attıklarını belirterek, “Belediyemiz ilimize güzel bir eser daha kazandırmış olacak. Katkılarından dolayı Kültür Bakanlığı’na ve Çorum Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:35
Güneş 07:00
Öğle 12:29
İkindi 15:20
Akşam 17:48
Yatsı 19:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@