İki köy arasında dağdan gelen su kavgası!

Çorum’da iki köy arasında, dağ eteklerinden gelen su nedeniyle yaşanan anlaşmazlık, husumete dönüştü. Mahkemelik olan köylüler, yargı kararına rağmen anlaşmaya varamadı.

İki köy arasında dağdan gelen su kavgası!

Çorum’da iki köy arasında, dağ eteklerinden gelen su nedeniyle yaşanan anlaşmazlık, husumete dönüştü. Mahkemelik olan köylüler, yargı kararına rağmen anlaşmaya varamadı.

11 Ocak 2018 Perşembe 15:05
İki köy arasında dağdan gelen su kavgası!

Çorum’da merkeze bağlı  60 haneli Çatak Köyü ile 40 haneli Ayaz Köyü arasında su kavgası başladı. İddiaya göre, Çatak dağındaki kaynaktan, içme suyu almak isteyen Ayaz Köyü, su boru döşedi. Ancak bu suyu vermek istemeyen Çatak köylüleri boruları sökünce, su anlaşmazlığı iki köy arasında kavgaya dönüştü.

MAHKEME ÇATAK KÖYÜ LEHİNE KARAR VERDİ

Açılan davada mahkeme Çatak Köyü lehine karar verdi ancak içme sularının sağlıksız olduğunu ve köyde hastalıklara neden olduğunu iddia eden Ayaz Köyü sakinleri, borularla köylerine içme suyu taşıma kararından vazgeçmedi.

SU BOŞ YERE AKIP GİDİYOR

Ayaz Köyü Muhtarı Mustafa Özşahin, almak istedikleri suyun yıllardır başıboş şekilde akıp gittiğini iddia ederek, “Şuanda kullandığımız su yeterli gelmiyor. Çatak bölgesinden su almak istedik vermediler. Olay yargıya taşındı, ancak mahkeme bizim aleyhimize karar verdi. Yeniden keşif yapılmasını istedik, bu defa yeterli suyunuz var diye rapor tuttular. Bizim kullandığımız su temiz su değil ve yakın zamanda bitecek. Çatak’taki su yıllardır başıboş akıp gidiyor. Suyu temiz şekilde alabilmek için 250 metre boru döşedik ama Çatak köyündekiler gece gidip boruları sökmüşler” dedi. 

10 YILDIR SU SORUNU YAŞIYORUZ

Ayaz Köyü sakinlerinden Melike Altunkleser ise 10 yıldır su sorunu nedeniyle iki köy arasında gerginlik yaşandığını ifade ederek, “Her aileden birisi hasta. Sağlık Müdürlüğü görevlileri bu su içilmez diyor ama hiçbir şey yapmıyorlar. Devlet buna bir çare bulmalı" diye konuştu.

İZİNSİZ SU BORUSU DÖŞEDİLER

Çatak Köyü Muhtarı Cemal Karakaş ise, daha önceden de suyu almak için çalışma başlattıklarını ancak onların suyu yeterli olduğu gerekçesiyle mahkemenin çalışmalara son verdiğini söyledi. Karakaş, “Suyun üst tarafı açıktır zaten, yani temiz bir su değildir. Döşedikleri boruyu bizim köylülerimiz, bizim de suya ihtiyacımız var diyerek söktüler.

Ben iki traktör insanla gidiyorum sen de köylünü topal gel diyerek beni tehdit etti. Kendisi hakkında suç duyurusunda bulundum. İki köy arasındaki husumetin bitmesini istiyoruz. İki köy arasında akrabalık bağları var. Arazilerimiz, tarlalarımız beraberdir. Onların ki üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. Gerçekten susuz kalsalar biz yardımcı oluruz.  Söyledikleri hiçbir şey doğruyu yansıtmamaktadır. Bizim köyümüze de su yetmiyor, bazen Özel İdare tankerleriyle depolarımıza su taşıyoruz. Bizim köylümüz onların içeceği suya müdahale etmez, ama kendileri yol kesen, insanları taşlayan bir topluluk halindeler. Bizim köyümüz bir karıncayı bile incitmez ama hakkını savunur. Bunlar mahkeme kararını hiçe sayarak, kaba kuvvetle ‘bu boruyu oraya döşeriz. Bu suyu zorla götürürüz’ diyorlar. Burası Teksas değil, kanunların hüküm sürdüğü bir ülkedir.  Biz Elimizdeki mahkeme kararı ile hareket ediyoruz, onlar ne devlet tanırız ne kanun tanırız, 15-20 kişi bir araya gelince her şeyi yaparız diyorlar. Burası hukuk devletidir” şeklinde konuştu.

(Yusuf ÇINAR)

Son Güncelleme: 12.01.2018 01:15