İbrahim Yıldız: “Tiyatroya sahip çıkın”

Çorum’un bölgedeki büyük illere göre bile çok iyi bir tiyatro seyircisi olduğunu belirten İbrahim Yıldız, 1983 yılından beri hizmet veren salonun 5 yıldır her hafta 3 seans oyunla tiyatroseverlere hizmet verdiğini ve oyunlara daha fazla destek beklediklerini dile getirdi.

Güncel 30.03.2014, 22:43 31.03.2014, 01:44
625
İbrahim Yıldız: “Tiyatroya sahip çıkın”

Çorum Devlet Tiyatrosu Müdürü İbrahim Yıldız, Devlet Tiyatroları’nın 5 yıldır düzenli olarak her hafta Cuma ve Cumartesi günleri 3 seans halinde Çorum’da oyun sahnelediğini belirterek, birçok ilde olmayan bu uygulamadan dolayı Çorum’un çok şanslı olduğunu söyledi.

Çorum Devlet Tiyatrosu’nda 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlaması çerçevesinde Umut Tiyatrosu’nun hazırlayıp sunduğu “Ayıkla Pirincin Taşını” adlı oyun öncesi günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Yıldız, sanatseverlerin tiyatroya sahip çıkmasını, oyunların dolu salonlarda sahnelenmesini istedi.

Yıldız, izleyiciye hitaben şunları söyledi: “1948 yılında kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti. Bu enstitüye üye ülkeler her 27 Mart gününü Tiyatro Bayramı olarak kutlamaktadır. Tiyatrolar Günü’nde, tiyatroyu halka sevdirmek için etkinlikler yapılıyor. Bugün burada Çorum amatör tiyatrolarımızdan 15 yıllık Umut Tiyatrosu tarafından “Ayıkla Pirincin Taşını” adlı oyun sizlere sahnelenecektir. Hayatın bir parçası ve güzel sanatların en ilgi çekici kollarından biri olan tiyatroda, harekete, konuşmaya ve bazen de müziğe yer verilir. İlk çağlarda tiyatro yazılı bir metin olmadan oynanırdı. Yeteneğine güvenen oyuncular sahnede istedikleri gibi konuşurlardı.

Bizim kültürümüzde tiyatroyu, orta oyunu, gölge oyunu, köy seyirlik oyunları, meddahlık, danslı ve taklidi oyunlar şeklinde görürüz. Gölge oyununda, arkadan ışıklandırılan beyaz bir perde vardı. Karagöz ve başka tipteki kuklalar bu perdenin üzerinde oynatılıp konuşturulur. Güzel hikayeler anlatarak halkı eğlendiren kişilere ‘meddah’ denir. Köylerimizde hala oyun çıkarma adıyla seyirlik oyunlar düzenlenmektedir.

İnsan hayatı içinde var olan umudun, acının ve sevincin, hep birlikte verildiği oyunlara dram diyoruz. Komedi, insan hayatı içindeki komik ve gülünç şeylerin oyunlaştırılmasıdır. Konularını tarih ve efsanelerden alan acıklı sahne oyunlarına ise trajedi diyoruz. Tiyatro eğitimi, konservatuar denilen okullarda verilir. İnsanları eğiten, eğlendiren tiyatro, aynı zamanda düşündürür de. Bir arada yaşayan insanların birlikte güldüğü, birlikte ağladığı ve hep birlikte düşündüğü tiyatro salonları, insanca duyguların da öğrenildiği yerlerdir.Eğer bir seyirci ve bir oyuncu varsa tiyatro var demektir. İlimizde 1983 yılından itibaren hizmet veren Devlet Tiyatroları beş sezondur her hafta Cuma ve Cumartesi günleri 3 seans oyun sahnelemektedir. Sizlerden istirhamımız bu oyunlara ilgi göstermeniz. Çünkü çevremize baktığımızda Amasya, Tokat, Yozgat, Kırıkkale, Kastamonu, Sinop ve bir milyon nüfusa sahip Kayseri’de bu oyunlar yok. Onun için bizler çok şanslıyız. Tiyatro ne sinemadır ne de televizyondur. Sizler bu salonlarda var oldukça Devlet Tiyatrosu oyunları da var olacaktır, oyunları sahnelenecektir. Bizlere destek olun. Dolu salonlarımızda oynansın oyunlarımız. Çorum Devlet Tiyatrosu olarak bizleri yalnız bırakmayın”

Konuşmanın ardından Umut Tiyatrosu oyuncuları Mustafa Taşkıran, Canan Çokatak, Deniz Yıldız, Ümit Kaya, Erhan Çağlar, Semra Çetinkaya ve Pınar Demirel, “Ayıkla Pirincin Taşını” isimli komedi oyununu sahneledi. Ekip izleyenlerden büyük alkış aldı.
(Hacı ODABAŞ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 03:53
Güneş 05:34
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:58
Yatsı 21:32

Gelişmelerden Haberdar Olun

@