HİTÜ’de yeni öğrencilerin tercihi e-kayıt oldu

YKS yerleştirme sonuçlarına göre Hitit Üniversitesi’ne 2 bin 944 öğrenci adayı yerleşme imkânı buldu. Kayıtlarını elektronik ortamda yapmaya sahip olan 2 bin 617 öğrenci adayının yüzde 76’sı (Bin 984 öğrenci) e-kaydı tercih ederek, Hitit Üniversitesi’ne gelmeden elektronik ortamda kesin kayıt işlemini tamamladı.

Güncel 20.09.2018, 22:57
567
HİTÜ’de yeni öğrencilerin tercihi e-kayıt oldu

YKS yerleştirme sonuçlarına göre Hitit Üniversitesi’ne 2 bin 944 öğrenci adayı yerleşme imkânı buldu. Kayıtlarını elektronik ortamda yapmaya sahip olan 2 bin 617 öğrenci adayının yüzde 76’sı (Bin 984 öğrenci) e-kaydı tercih ederek, Hitit Üniversitesi’ne gelmeden elektronik ortamda kesin kayıt işlemini tamamladı.

YÖK’ün bir üniversiteye ilk defa kayıt yaptıracak yeni öğrenci adayları için 2014-2015 öğretim yılından itibaren hizmete sunduğu elektronik ortamda kayıt seçeneğine tüm üniversitelerde olduğu gibi Hitit Üniversitesi’ni de tercih eden öğrenciler yüksek düzeyde ilgi gösterdi.

Elektronik ortamda yapılan başvurular hakkında HİTÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Bilindiği üzere bir ortaöğretim kurumundan mezun olamayan, başka bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olan veya sağlık raporu ibraz etme zorunluluğu bulunan öğrencilerin e-Devlet kapısı üzerinden elektronik ortamda kayıt yapma imkânı bulunmamaktadır. Bu çerçevede bu yıl YKS yerleştirme sonuçlarına göre Hitit Üniversitesi’ne yerleştirilen 2.944 öğrenci adayından 2.617’si kayıtlarını elektronik ortamda yapabilme seçeneğine sahipti. Elektronik kayıt şartlarını taşıyan bu öğrencilerimizin %76’sı (1.984 öğrencimiz) e-kaydı tercih ederek Üniversitemize gelmeden elektronik ortamda kesin kayıt işlemini tamamlamıştır.

Bu konu ile ilgili olarak Türkiye genelinde elektronik kaydı tercih eden öğrenci sayısı ve yüz yüze kayıt işlemine göre elde edilen tasarruf miktarına ilişkin YÖK’ten de sayısal verileri içeren bir açıklama geldi.

YÜZ ÖĞRENCİDEN

75'İ E-KAYIT YAPTI

Öğrenci dostu yeni YÖK"ün, 2014-2015 öğretim yılından itibaren e-devlet kapısı üzerinden öğrencilerin hizmetine sunmuş olduğu elektronik kayıt (e-kayıt) uygulaması üniversitelere kayıtta öğrencilerin tercihi oldu.

Bu yıl elektronik kayıt yapabilme imkânına sahip olan 586.041 öğrenciden 439.275'ı üniversite kaydını e-kayıt üzerinden gerçekleştirdi. E-kayıt yapma imkânına sahip olan her yüz öğrenciden 75'i üniversite kaydını e-kayıt üzerinden yaptı.

E - KAYIT DEVLETTE %79

VAKIFLARDA İSE %58'

Bilindiği üzere YÖK'ün girişimiyle bütün devlet üniversitelerinde iki seneden beri e-kayıt yapılabilmektedir. Bu sene tüm devlet yükseköğretim kurumları ile birlikte elektronik kayda dâhil olan 20 Vakıf yükseköğretim kurumu öğrencileri için de e-devlet kapısından elektronik kayıt olma imkânı sunuldu. Devlet üniversitelerini kazanan öğrencilerin %79'u, vakıf üniversitelerini kazanıp e-kayıt yapma imkânına sahip olan öğrencilerden % 58'i elektronik kaydı tercih etti.

Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kayda uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlar gibi) dâhil edilmedi. Elektronik kayıt ilk yerleştirmeler için gerçekleştirildi. Ek ve Milli Sporcu yerleştirmelerinde yerleşen öğrencilerin yerleştiği yükseköğretim kurumuna bizzat başvurmaları gerekiyor.

“DİJİTALLEŞEN YÖK” SAYESİNDE

BÜROKRATİK İŞLEMLER AZALDI

YÖK, öğrenci ve velilerinin hem hayatlarını kolaylaştırma hem de potansiyel harcamalarını azaltma bağlamında son yıllarda dijitalleşmeye büyük önem vererek, elektronik ortamda Öğrenci Belgesi Doğrulama / Sorgulama, ve Mezun Belgesi Doğrulama / Sorgulama, Denklik Başvurusu Sorgulama, Elektronik Kayıt (e-kayıt) gibi uygulamaları hayata geçirdi. YÖK'ün hizmete sunduğu bu dijital uygulamalar sayesinde üniversitelerdeki yoğun bürokratik işlemler azaldı, zaman tasarrufu sağlandı ve evrakta sahtecilik olayları büyük oranda azaldı. Ayrıca Üniversitelerin bu öğrenciler için harcayacağı işgücü ve kırtasiye giderinde büyük oranda tasarruf sağlanmış oldu.

250 MİLYONLUK TASARRUF

Bu sene E- kayıt sayesinde öğrenci ve ailelerin kayıt işlemleri için harcayacağı ücret açısından toplamda yaklaşık 250 milyon TL tasarruf sağlandığı tahmin ediliyor. Hesaplama öğrencilerin kayıt yaptırmak için en az bir veli ile üniversitenin bulunduğu şehre gittiği, bir gece konakladığı, gidiş dönüş yol parası, yemek ve olası diğer harcadığı miktarlar göz önüne alınarak yapıldı.

E-KAYIT YAPTIRANLAR

BELGELERİNİ SUNACAK

E-kayıt sayesinde öğrenciler kazandıkları üniversiteye gitmeden kayıtlarını elektronik ortamda gerçekleştirdiler. Bu öğrenciler üniversitelerinin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gidip duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabilecekler.”

Elektronik kayıt ile kayıt olan öğrencilerimizin kayıt ile ilgili belgelerini 31 Ekim 2018 tarihine kadar kayıt oldukları eğitim birimi öğrenci işleri bürosuna teslim etmeleri gerekmektedir.”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@